11 grudnia odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie DKK w Skarżysku-Kamiennej, uczestniczyło w nim 7 osób. Na spotkaniu omawiano dwie pozycje, pierwsza z nich to „Obcy w domu”, której autorem jest Raja Shehadeh. Opisuje on życie pod okupacją izraelską – codzienne trudności, z którymi borykają się Palestyńczycy, polityczne dylematy – pisze też o faktach, które poznał dzięki pracy adwokata – m.in. o brutalnych torturach, którym poddawani są ludzie przetrzymywani w izraelskich więzieniach. W poruszający sposób opowiada o swojej relacji z ojcem, rozpiętej między podziwem, miłością, potrzebą akceptacji a chęcią samostanowienia i odnalezienia własnej drogi, także politycznej.
Książkę przeczytali wszyscy uczestnicy spotkania, uznając że jest bardzo ciekawa i wartościowa, posiada głęboką treść. Czytając ją trzeba cały czas myśleć a jednocześnie nie da się od niej oderwać. Książkę oceniono bardzo wysoko.
Wybrane opinie dotyczące książki:
„Książka o skomplikowanym życiu Palestyńczyków i Żydów, w kraju, w którym toczy się walka o wpływy na życie polityczne i społeczne, w kraju, w którym nie można być sobą. Człowiek jest rozdarty wewnętrznie, nie może realizować swoich pragnień, nie ma tu miejsca na marzenia, na szczęście, a wszędzie gdzie pojedzie jest samotny. Bohater jest prawnikiem, pracuje na rzecz praw człowieka. Dominującym wątkiem jest konflikt między ojcem a synem”
„Autor pokazuje życie Palestyńczyków w okupowanym przez Izrael kraju, Główny bohater – ojciec jest orędownikiem pokojowego rozwiązania stosunków palestyńsko-izraelskich ; jego syn zajmuje się przede wszystkim prawami człowieka i walką o nie. Książka zmieniła moje wyobrażenie o Palestyńczykach, myślałam o nich jako o zacofanych ludziach w turbanach… Autor, jego ojciec i dziadek to ludzie wykształceni, pracujący i mający pieniądze oraz możliwości, Jeżdżą po świecie, autor kończy studia w Anglii.
Książka zmusza do myślenia i analizowania sytuacji na świecie i Bliskim Wschodzie.”
„Jest to opowieść o ojcu i synu – dwóch bardzo bliskich a jednocześnie obcych ludziach mieszkających pod jednym dachem. Książka mówi o dojrzewaniu i szukaniu własnej drogi oraz o życiu na Zachodnim Brzegu pod izraelską okupacją.”
Druga omawiana książka to „Drugie spojrzenie” Jodi Picoult. Jest to wielowątkowa opowieść, w której poznajemy losy Rossa i jego siostry, poznajemy historię Lii i profesora eugeniki, Pike’a. Książka zawiera wiele interesujących elementów, choćby kwestie eugeniki jako środka do ulepszania rasy.
Tę pozycję przeczytała tylko jedna osoba ponieważ zainteresował ją przedstawiony w książce problem. Oceniła ją dobrze, przyznając, że książka jej się podobała i dobrze się ją czytało. Pozostałe osoby książkę zaczynały czytać ale do końca nie wytrwały chociaż w trakcie spotkania i słuchania opinii co niektórzy żałowali, że nie dobrnęli do końca
Wybrane opinie dotyczące książki:
„W książce poruszany jest bardzo ważny problem eugeniki i genetyki, które w rękach niezrównoważonych i nieodpowiedzialnych naukowców mogą się stać niebezpiecznym narzędziem”
„Akcja książki jest wartka, czyta się ją szybko, jest niesamowicie wciągającą lekturą. Klimat powieści jest urzekający; jest pełna magii i tajemniczości”
„Książkę zaczęłam czytać ale nie dałam rady. Wiele imion i miejscowości – pogubiłam się. Tematy poruszane w tej książce są bardzo aktualne, mądre i trudne ale dowiedziałam się o nich dopiero dziś…(na spotkaniu DKK)”
Tekst: Agnieszka Kołodziej