Zbiory

Zbiory PiMBP liczą 85 608 egz./szt. (stan na 31.XII.2018)

   1. w tym:
    Księgozbiór:
    • książki: 80 801 egz
    • czasopisma oprawne: 355 egz.
    Zbiory specjalne: 4452  szt.
     1. w tym: ok. 1001 tyt.  audiobooków na płytach CD mp.3

Kolekcja ks. prof. W. Sedlaka (czasopisma + książki) – 1 641 wol.

  Zbiory gromadzone i udostępnione w bibliotece i jej oddziałach mają charakter uniwersalny.

Księgozbiór (bez czasopism):

 • 29 741  wol. (stanowi 36,80 % księgozbiorów) literatura piękna dla dorosłych
 • 20 892  wol. (stanowi 25,86 % księgozbiorów) beletrystyka dla dzieci i młodzieży
 • 30 168  wol. (stanowi 37,34 % księgozbiorów)  literatura popularnonaukowa, wydawnictwa informacyjne (w tym regionalia)

 

biblioteka24.eu
Biblioteka udostępnia swoje zbiory na miejscu (w czytelniach) i na zewnątrz (w wypożyczalniach). Udostępnianie odbywa się poprzez system biblioteczny. Zarejestrowany czytelnik otrzymuje Kartę czytelnika i dane do logowania, dzięki którym może zamawiać i rezerwować poprzez system pozycje książkowe, może sprawdzić co i kiedy wypożyczył, może też prolongować książki wypożyczone na swoje konto.
 
Wszystkie oddziały i filie biblioteki są ogólnodostępne i bezpłatne. Jednak za przetrzymywanie ponad termin zwrotu, wypożyczonych materiałów bibliotecznych naliczane są regulaminowe kary.
W wypożyczalniach zastosowano wolny dostęp do półek dla użytkowników biblioteki. Wyjątkiem jest Oddział Książki Mówionej, gdzie bibliotekarz obsługuje czytelnika pomagając mu w wyborze literatury (audiobooków).
 
W Bibliotece istnieje również możliwość zamawiania książek telefonicznie i dowóz ich do osób niepełnosprawnych, osób starszych i chorych (niechodzących). Od 2017 r. Biblioteka przystąpiła z tą usługą do programu dla osób 60+ realizowanym przez Urząd Miasta  – Skarżyski Program Seniora.