Zbiory

Zbiory całej Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej liczą 88 902 egz./szt. (stan na 31.12.2019) 

w tym:

  1. Zbiory specjalne: 4566 szt. – w tym 1115 tytułów audiobooków
  2. Księgozbiór:
    • książki: 83 981 egz
    • czasopisma oprawne: 355 egz

Księgozbiór (bez czasopism):

  • 31 110  wol. (stanowi 36,93 % księgozbioru) literatura piękna dla dorosłych
  • 22 007  wol. (stanowi 26,09 % księgozbioru) beletrystyka dla dzieci i młodzieży
  • 30 864  wol. (stanowi 36,98 % księgozbioru) literatura popularnonaukowa, wydaw. informacyjne (w tym regionalia)
biblioteka24.eu

Zbiory gromadzone i udostępnione w bibliotece i jej oddziałach mają charakter uniwersalny. Posiadamy również Kolekcję naszego patrona – ks. prof. Włodzimierza Sedlaka (czasopisma + książki) – 1641 woluminów.                                                                                                                               

Biblioteka udostępnia swoje zbiory na miejscu (w czytelniach) i na zewnątrz (w wypożyczalniach). Udostępnianie odbywa się poprzez system biblioteczny. Zarejestrowany czytelnik otrzymuje Kartę czytelnika i dane do logowania, dzięki którym może zamawiać i rezerwować w systemie pozycje książkowe, może sprawdzić co i kiedy wypożyczył, może też prolongować książki wypożyczone na swoje konto.

Wszystkie oddziały i filie biblioteki są ogólnodostępne i bezpłatne. Jednak za przetrzymywanie ponad termin zwrotu, wypożyczonych materiałów bibliotecznych naliczane są regulaminowe kary. W wypożyczalniach zastosowano wolny dostęp do półek dla użytkowników biblioteki. Wyjątkiem jest Oddział Książki Mówionej, gdzie bibliotekarz obsługuje czytelnika pomagając mu w wyborze literatury (audiobooków).

W Bibliotece istnieje również możliwość zamawiania książek telefonicznie i dowóz ich do osób niepełnosprawnych, osób starszych i chorych (niechodzących). Od 2017 r. Biblioteka przystąpiła z tą usługą do programu dla osób 60+ realizowanym przez Urząd Miasta  – Skarżyski Program Seniora.