You are currently viewing Biblioteka bez barier – Znasz li ten kraj – wędrujemy szlakami polskich legend

Biblioteka bez barier – Znasz li ten kraj – wędrujemy szlakami polskich legend

19 sierpnia w Filii nr 2 Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej na ul. Sezamkowej w ramach imprezy pt „Biblioteka bez barier” odbyło się jedno z zaplanowanych spotkań z uczestnikami Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „Tęcza” przybyłych z opiekunką p. Renatą Pokrzywką. W czasie zajęć zwiedzano wszystkie działy biblioteki: Czytelnię, Wypożyczalnię dla dorosłych i Odział dziecięcy, zapoznając się z zasadami funkcjonowania placówki i propozycjami spędzania w niej czasu.

Spotkanie w bibliotece odbyło się pod hasłem „Znasz li ten kraj – wędrujemy szlakami polskich legend”. Uczestnicy wysłuchali bajki pt. „Bajka o Wiśle” przedstawionej w nietypowy sposób, bo za pomocą teatrzyku obrazkowego ukrytego w „drewnianej skrzynce” zwanego Kamishibai. Jest to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach, wsuwanych do małej, płaskiej, drewnianej, otwartej częściowo skrzynki, pełniącej rolę sceny. Jak się okazało nikt wcześniej nie widział takiego przedstawienia.

W utworze tym przedstawiono kilka legend o miastach, przez które przepływa Wisła. Było to inspiracją do następnej części zajęć, czyli wykonywania malowanek o tej tematyce. Wykonane prace zostały wykorzystane do inscenizacji „Legendy o Smoku Wawelskim” przedstawionej za pomocą teatrzyku Kamishibai.

Na spotkaniu nasi goście układali puzzle Polska , rozwiązywali krzyżówki, rebusy.

Wizytę zakończył słodki poczęstunek.