You are currently viewing Digitalizacja w bibliotece

Digitalizacja w bibliotece

• Post category:Wydarzenia

W grudniu 2014 roku Biblioteka wygrała w konkursie grantowym „Tu mieszkam, tu zmieniam”, którego organizatorem była Fundacja Banku Zachodniego WBK.
Na początku bieżącego roku Biblioteka otrzymała grant z Fundacji i przystąpiła – zgodnie z harmonogramem – do realizacji projektu pt.: „Cyfrowa archiwizacja dokumentów życia społeczno-kulturalnego mieszkańców Skarżyska-Kamiennej i okolic.”
Zakupiono sprzęt do digitalizacji materiałów, które dzięki utrwaleniu cyfrowemu zwiększą zasięg oddziaływania, stając się bardziej dostępne dla zainteresowanych. Zdigitalizowane materiały będą również wykorzystywane na przygotowywanych przez bibliotekarzy multimedialnych spotkaniach edukacyjnych, lekcjach bibliotecznych i wystawach, które służą m.in. integracji społeczności lokalnej pogłębiając jednocześnie więzi tej wspólnoty oraz promocji regionu.

Właśnie trwa proces digitalizacji materiałów bibliotecznych (notatki odręczne, rękopisy, fragmenty artykułów, listów, mapki i zdjęcia) zgromadzonych w Izbie pamięci ks. prof. Włodzimierza Sedlaka – patrona biblioteki.
W kolejce czekają wycinki prasowe zebrane w Dziale Bibliografii Regionalnej opisującej dokumenty życia społecznego miasta i powiatu skarżyskiego; oraz Kroniki Biblioteki dokumentujące ważne wydarzenia kulturalne oraz dzieje i działalność miejskiej biblioteki od czasu jej powstania w 1947 roku.
Pierwsze efekty tych prac będzie można zaprezentować – mamy taką nadzieję – już w maju br., na lekcjach bibliotecznych przygotowywanych z okazji Dnia Bibliotekarza i Tygodnia Bibliotek (8 – 15 maj).