You are currently viewing Spotkanie DKK 6/2008

Spotkanie DKK 6/2008

10 czerwca odbyło się spotkanie DKK w Skarżysku-Kamiennej, uczestniczyło w nim 9 osób. Omawiana była książka „Oko Jadeitu” Diane Wei Liang.

Akcja powieści toczy się we współczesnym Pekinie, bohaterką jest młoda i niezależna Chinka Mei, pracująca jako prywatny detektyw. W pracy pomaga jej pełniący rolę asystenta i sekretarza Gupin. Jednym ze zleceń pani detektyw jest odnalezienie oka jadeitu – cennego przedmiotu z dynastii Han. W trakcie poszukiwań Mei odkrywa mroczną przeszłość Chin z okresu rewolucji kulturalnej: obozy pracy, przypadkowe śmierci, niszczenie pamiątek kultury narodowej, poznaje też tajemnicę własnej rodziny. To pozwala spojrzeć jej łagodniej na swoje stosunki z matką i siostrą, które do tej pory były raczej napięte i trudne, teraz uzmysławia sobie, że mimo różnic charakterów, poglądów i różnego podejścia do życia te dwie osoby są jej najbliższe i darzy je miłością.

Książkę przeczytali wszyscy uczestnicy spotkania i odnieśli się do niej pozytywnie. Klubowicze zwrócili uwagę na opisy współczesnego Pekinu: z jednej strony dobrze prosperujące firmy, luksusowe mieszkania, samochody, wystawne przyjęcia w drogich lokalach, egzotyczne potrawy… z drugiej strony bieda, tanie knajpki, uliczny handel.

Niektórzy uznali, że za mało miejsca poświęcone jest tak istotnym faktom jak rewolucja kulturalna czy rzeczywistość w komunistycznych Chinach, ale może takie było zamierzenie autorki – podać niewiele informacji ale na tyle ciekawych by zachęcić czytelnika do szukania tych wiadomości w innych źródłach.

Opinie dotyczące książki:

„Na wskroś urzekają opisy kultury chińskiej, może tylko zbyt mało informacji o egzotyce tego kraju”

„Książka mi się podobała, lubię ten „klimat”, warto ją przeczytać i mieć w swojej biblioteczce”

„Książkę przeczytałam jednym tchem. Ciekawie skonstruowana akcja, ciekawe charakterystyki ludzi, ich los przedstawiony na tle rewolucji kulturalnej i obozów pracy. Serdecznie polecam tę książkę”

„Problemy poruszane w książce uniwersalne: rodzina, miłość, przebaczenie. Dla mnie zbyt mało Chin biednych, więcej bogactwa – samochody, restauracje”

„Książka uniwersalna. Ważny konflikt moralny matki, która zeznając przeciwko mężowi, skazuje go na śmierć ale ratuje dwie córki”

no images were found