You are currently viewing Akcja Żonkile

Akcja Żonkile

Skarżyska Biblioteka przyłączyła się do ogólnopolskiej 10. Jubileuszowej akcji społeczno – edukacyjnej Żonkile. Tematem przewodnim akcji jest MIŁOŚĆ.

Akcja ma na celu uczczenie 79. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Powstanie wybuchło 19.04.1943 r. o godzinie 6.00 rano. Pomysłodawcą obchodów, jak co roku jest Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy.

Zachęcamy 19 kwietnia 2022 r. do udziału w akcji i przypięcia żonkila na znak, że #Łączy Nas Pamięć.

Tegoroczna akcja Żonkile odbywa się w czasie, gdy tuż za naszą wschodnią granicą znów giną ludzie – gdy ponownie mordowani są mężczyźni, kobiety i dzieci. Niech udział w akcji będzie także formą manifestacji naszego sprzeciwu przeciwko wojnie, przeciwko wszelkiej agresji. Pamiętając o słowach Mariana Turskiego, że Auschwitz nie spadło z nieba, solidaryzujmy się z tymi, którzy walczą o swój kraj, swoją godność i swoich najbliższych.

Akcja „Żonkile” w bibliotece

– wystawa: „Łączy Nas Pamięć – 79. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim” 19 – 22.04.2022 Filia nr 1, ul. Towarowa

– 19 kwietnia godz. 12.00 – złożenie wiązanki pod Pomnikiem ku czci Żydów ze Skarżyska zamordowanych przez okupanta hitlerowskiego w latach 1939-1945 (skrzyżowanie ulic 1 Maja i Czerwonego Krzyża) – delegacja z Biblioteki

– zajęcia edukacyjne dla dzieci młodszych (Szkoła Podstawowa nr 8) połączone z wykonywaniem żółtych kotylionów (żonkili) do przypięcia, na znak, że Łączy Nas Pamięć 19 – 22.04.2022 Filia nr 1, ul. Towarowa

– zajęcia edukacyjne dla dzieci młodszych (Szkoła Podstawowa nr 13) 19 – 22.04.2022 Filia nr 2, ul. Sezamkowa

W ramach zajęć edukacyjnych, w przystępny sposób wprowadzimy dzieci w temat wybuchu powstania w getcie warszawskim, w oparciu o opowiadanie Zofii Staneckiej pt.: „Pamięć drobinek”, nawiązujące do tego wydarzenia.

Zajęcia poprowadzą pracownice biblioteki:
– Anna Czajkowska, kustosz – Filia nr 1, ul. Towarowa
– Barbara Rogozińska, kustosz – Filia nr 2, ul. Sezamkowa

Wystawę w Filii nr 1 przygotowali:
– Piotr Salwa, bibliotekarz
– Justyna Ogrodowicz, mł. bibliotekarz

Zachęcamy do przyłączenia się i wzięcia udziału w akcji.