9 września – po wakacyjnej przerwie odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w skarżyskiej Bibliotece publicznej, w którym uczestniczyło 7 osób.
Omawiano na tym spotkaniu trzy książki, pierwsza to : „Kurort Amnezja” Anny Fryczkowskiej.
W niej występują dwie kobiece bohaterki : Wanda – prawie czterdziestoletnia wdowa, która męża Pawła straciła wskutek wypadku samochodowego oraz Marianna – dwudziestolatka, kochanka Pawła – po wypadku i operacji została dotknięta kompletną amnezją, przeszłości w ogóle nie pamięta, wraca ona do niej w nielicznych migawkach. Pomaga w małym nadmorskim pensjonacie obsługując bardzo nielicznych zimowych gości, ale tak naprawdę przechodzi rekonwalescencję.
Wanda poczyni wiele odkryć dotyczących swego zmarłego męża i zada sobie pytanie, czy zemsta syci, a Marianna dowie się, jaka była przed wypadkiem i dlaczego narzeczony chciał ją ukształtować na nowo.
Uczestniczkom spotkania książka się podobała.
Wybrane opinie dotyczące książki :
„Pomysł na książkę wspaniały. Historia dwóch kobiet : żony i kochanki, których losy splatają się w przedziwny sposób. Polecam.”
„Książka ciekawa, trzyma w napięciu. Naszpikowana emocjami. Zaskakująca intryga kryminalna. Niepowtarzalny klimat.”
„Powieść o silnym ładunku emocji, godna samego Hitchcocka.”
„Książka bardzo dobrze napisana. Polecam.”
Druga omawiana książka to : „Pobojowisko” Michaela Crummey’a.
W niej śledzimy losy dwojga ludzi połączonych w młodości gorącą miłością, później natomiast rozdzielonych mocą nienawiści…
Snując fascynującą historię wyklętej miłości, Crummey zaplata misterną sieć powiązań między pozornie nieistotnymi szczegółami, a czyniąc wydarzenia II wojny światowej jedną z osi fabuły.
Niezwykle przenikliwie zwraca uwagę na kwestię osobistej odpowiedzialności człowieka za otaczające go zło. Klubowiczkom książka Michaela Crummey’a bardzo się podobała, panie stwierdziły, że ta pozycja to literatura przez wielkie L.
Wybrane opinie dotyczące książki :
„Historia miłości katolika i protestantki powiązana z wydarzeniami II wojny światowej na Pacyfiku i wybuchu bomby atomowej w Nagasaki.”
„Książka trudna w czytaniu – dużo nazw, imion, miejscowości…ale warto przeczytać.”
„Losy Mercedes i Wisha na przestrzeni 50 lat – miłość, rozstanie, wojna, starość i spotkanie po latach.”
Trzecia omawiana książka to : „U mnie zawsze świeci słońce” Victorii Twead.
Victoria i Joe to małżeństwo Anglików, które postanawia zasmakować nowego życia, kultury, obyczajów, a także poznać nowe smaki kuchni śródziemnomorskiej w związku z czym zamieszkują na południu Hiszpanii.
Książka łatwa, miła i przyjemna. Zabawne historie oraz ciekawe przepisy kulinarne.
Książka na jeden wieczór…na poprawę humoru.
Wybrane opinie dotyczące książki :
„Zabawnie opowiedziana historia Anglików mieszkających na południu Hiszpanii.”
„Opowieść pełna ciepła i smaków południowej Hiszpanii.”
„Bardzo zabawna książka, śmieszne sceny życiowe. Ciekawe przepisy kulinarne.”