7 września 2019 roku odbyła się 8 edycja Narodowego Czytania, pod hasłem: „Nowele Polskie”. Na ósmą edycję ogólnopolskiej akcji w Kancelarii Prezydenta RP wybrano osiem nowel polskich ośmiu autorów.
W Skarżysku-Kamiennej w związku z tym wyborem zorganizowano Narodowe Czytanie jako akcję happeningową. „Literackim autobusem” mieszkańcy miasta jeździli ulicami, zatrzymując się na 8 wybranych przystankach, na których czytano fragmenty 8 lektur:
- Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
- Dym – Maria Konopnicka;
- Katarynka – Bolesław Prus;
- Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
- Orka – Władysław Stanisław Reymont;
- Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski;
- Sachem – Henryk Sienkiewicz;
- Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski
To klasyka polskiej noweli. Utwory reprezentują różne style i epoki – od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne, ale łączy je to co najważniejsze: są na trwałe wpisane w historię polskiej literatury. Ich wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem.
Utwory te towarzyszyły naszym rodakom, kiedy walczyli pod zaborami. Dziś te teksty nie straciły nic ze swojej aktualności. Uczą nas że w życiu należy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam tracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej od 2012 roku. Została zainicjowana lekturą Pana Tadeusza A. Mickiewicza. W 2013 roku czytaliśmy dzieła A. Fredry, a podczas kolejnych edycji czytano trylogię H. Sienkiewicza, Lalkę B. Prusa, Quo vadis? H. Sienkiewicza. W 2017 czytano Wesele St. Wyspiańskiego, a w roku ubiegłym (2018) czytane było Przedwiośnie S. Żeromskiego.