You are currently viewing Narodowe Czytanie – 8. edycja pod hasłem “NOWELE POLSKIE”

Narodowe Czytanie – 8. edycja pod hasłem “NOWELE POLSKIE”

Zapraszamy mieszkańców miasta do udziału w tegorocznym Narodowym Czytaniu, które odbywać się będzie pod hasłem NOWELE POLSKIE.  Już po raz ósmy w ramach ogólnopolskiej akcji, zainicjowanej przez prezydenta RP będziemy czytać w całej Polsce wybitne utwory należące do kanonu naszej literatury.

Jak co roku, w pierwszą sobotę września, w tym roku tj. 7 września o godz. 11:00 ruszy w naszym mieście “autobus literacki”, który zatrzyma się na specjalnych przystankach, gdzie będzie można posłuchać lub włączyć się do wspólnego czytania wybranych fragmentów nowel polskich.

Osiem przystanków, ośmiu autorów, osiem tytułów na ósme Narodowe Czytanie!

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie:

1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
  2. Dym – Maria Konopnicka;
  3. Katarynka – Bolesław Prus;
  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  5. Orka – Władysław Stanisław Reymont;
  6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski;
  7. Sachem – Henryk Sienkiewicz;
  8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Towarzyszyły one naszym rodakom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny i szukali odpowiedzi na wyzwania swoich czasów. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. Znajdziemy w nich udane portrety psychologiczne, mistrzowskie opisy i celne diagnozy społeczne, a nade wszystko znakomicie zbudowane fabuły i wyrazistych bohaterów. To dzieła niepowtarzalne i – mimo niewielkich rozmiarów – doniosłe.

Plan trasy autobusu:

11:00 Przystanek I MCK (ul. Słowackiego), „Dobra Pani” Elizy Orzeszkowej
11:30 Przystanek IIUrząd Miasta, „Dym” Marii Konopnickiej
12:00Przystanek IIIPaństwowa Szkoła Muzyczna, „Katarynka” Bolesława Prusa
12:30Przystanek IVul. Sokola, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Bruno Schulza
13:00Przystanek VDom Dziecka „Przystań”, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta
13:30Przystanek VISDH / Dworzec, „Rozdziobią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego
14:00Przystanek VIIGaleria handlowa HERMES, „Sachem” Henryka Sienkiewicza
14:30Przystanek VIIIMCK (Plac Staffa), „Sawa” Henryka Rzewuskiego.

Gorąco zapraszamy mieszkańców miasta do udziału w Narodowym Czytaniu!

Organizatorzy – Miejskie Centrum Kultury im. L. Staffa  i Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. prof. W. Sedlaka w Skarżysku-Kamiennej dziękują Prezesowi Miejskiej Komunikacji Samochodowej Panu Bartoszowi Iskrze oraz Grupie Literackiej „Wiklina” za włączenie się w tę edycję Narodowego Czytania.

Zdjęcie 1 z 1