Międzynarodowy Tydzień Książki Elektronicznej

Książki elektroniczne, tak samo jak książki drukowane, mają swoje święto. W marcu wiele bibliotek, e-księgarni i innych instytucji obchodzi Międzynarodowy Tydzień Książki Elektronicznej (Read an E-Book Week). Został on zainicjowany […]

Książki elektroniczne, tak samo jak książki drukowane, mają swoje święto.

W marcu wiele bibliotek, e-księgarni i innych instytucji obchodzi Międzynarodowy Tydzień Książki Elektronicznej (Read an E-Book Week). Został on zainicjowany 13 lat temu przez kanadyjską pisarkę Ritę Y. Toews. Celem akcji jest promocja i popularyzacja e-booków i e-czytania.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna również włączyła się w obchody Międzynarodowego Tygodnia Książki Elektronicznej. Z tej okazji 8 marca 2019r. w Czytelni na ul. Towarowej zorganizowano zajęcia edukacyjne dla młodzieży pt. „Biblioteka cyfrowa – biblioteką jutra”. Zajęcia były wzbogacone prezentacją multimedialną przedstawiającą biblioteki cyfrowe w Polsce, ich zbiory oraz zasady korzystania z nich. Wskazaliśmy, jak może wyglądać nieskrępowana przepisami i nakazami wolność czytania oraz jaki może być nieograniczony dostęp do książki w różnym formacie (tradycyjnej, elektronicznej tzw. e-booków czy audiobooków), a co za tym idzie również do biblioteki cyfrowej.
Poza prezentacją multimedialną zapoznano uczniów z księgozbiorem naszej biblioteki, bowiem gromadzi ona i udostępnia swoim czytelnikom audiobooki, e-booki oraz książkę tradycyjną czyli drukowaną.
Na lekcji uczniowie dowiedzieli się, jakie są biblioteki cyfrowe w Polsce, jak funkcjonują oraz w jaki sposób można z nich korzystać. Mieli możliwość zastosowania tej wiedzy w zajęciach praktycznych – wyszukiwali interesujące ich dokumenty cyfrowe (zdjęcia, plakaty, starodruki) oraz inne materiały biblioteczne (pełne teksty lektur, opracowania, biografie autorów).