Dyskusyjny Klub Książki – styczeń 2019

21 stycznia odbyło się pierwsze w 2019 roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Skarżysku-Kamiennej, uczestniczyło w nim 7 osób. Omówiono trzy książki, pierwsza z nich to : „Maria Konopnicka – […]

21 stycznia odbyło się pierwsze w 2019 roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Skarżysku-Kamiennej, uczestniczyło w nim 7 osób.
Omówiono trzy książki, pierwsza z nich to :
„Maria Konopnicka – rozwydrzona bezbożnica” Iwony Kienzler.
Maria Konopnicka kojarzy się przede wszystkim z „Rotą”, patriotyczną pieśnią niemalże o randze hymnu narodowego, która pomagała Polakom zachować tożsamość narodową w ciężkich czasach rozbiorów, wojen i okupacji. Poetka ceniona jest za rolę jaką odgrywała jej twórczość w kształtowaniu postawy moralnej i patriotyzmu wielu pokoleń, ale sławiąc dokonania Konopnickiej, zapomina się o tym, że była przede wszystkim kobietą, kobietą uwikłaną w wyjątkowo skomplikowaną sytuację życiową.
W biograficznej książce Konopnicka jawi się jako kobieta wyzwolona, niestroniąca od wolnych związków ze znacznie młodszymi mężczyznami… wiele kontrowersji wywołuje sprawa jej relacji z młodszą o prawie dwadzieścia lat Marią Dulębianką, dobrze zapowiadającą się malarką. Jest w niej wszystko: począwszy od dzieciństwa, przez lata nauki, fascynacji, zauroczeń, małżeństwa bez miłości, zmagań, dzieci, finansowych problemów, rozstania, młodych kochanków, aż po emigrację i Dulębiankę…
Książka podobała się klubowiczkom.

Wybrane opinie dotyczące książki :

„Autorka dość dokładnie przedstawia życiorys Marii Konopnickiej. Książkę czyta się powoli.
Dla mnie Konopnicka to autorka przejmującego wiersza „W piwnicznej izbie”, miałam jej wyidealizowany obraz… książka odbrązawia ją”
„Książka przybliża w znacznym stopniu Marię Konopnicką jakiej nie znamy, pokazuje jaka była naprawdę. Ujawnia ukrywane dotąd fakty z życia poetki. Warto przeczytać”

Druga omawiana pozycja to : „Wszystkie dzieci Louisa”, debiut Kamila Bałuka, dziennikarza młodego pokolenia. Autor pod przykrywką dziennikarskiego śledztwa, odkrywa przed czytelnikiem etyczne i pozaetyczne meandry holenderskiego dawstwa, okazuje się, że są to trudne i nierozwiązalne kwestie. Bo czy dawstwo spermy to coś więcej niż dawstwo krwi i organów? Czy biologiczny ojciec powinien pozostać anonimowy? Czy dzieci, które urodziły się za pomocą tej metody, mają prawo poznać swoje rodzeństwo i korzenie? A czy samotne matki mogą poddać się zapłodnieniu? ….
Uczestniczki spotkania bardzo dobrze oceniły książkę, zauważyły, że autor poruszył ciekawy temat, sporo można było się dowiedzieć na temat sztucznego zapłodnienia.

Wybrane opinie dotyczące książki :

„Reportaż – smutne dzieje dzieci i rodzin, w których jest problem z urodzeniem dziecka. „Bohaterami” są dzieci urodzone dzięki spermie nieznanego mężczyzny”
„Każda postać w reportażu ma wielkie problemy: lekarze, matki, dzieci i ich przyszłość.
Smutna rzeczywistość tych rodzin…”
„Książka trochę spłyca temat bezpłodności i sztucznego zapłodnienia… pozostawia niedosyt”

Trzecia omawiana książka to : „Pory roku” Anny Borisowej. Jest to historia miłości, połączona z opowieścią o kruchości życia.
Książka ciekawa ze względu na temat i środowisko w jakim się rozgrywa – ludzie w podeszłym wieku, często schorowani, dom opieki…
Książka bardzo dobra, zmusza do myślenia… a jednocześnie przygnębiająca, bo przypomina przemijanie, starość i śmierć.

Wybrane opinie dotyczące książki :

„Przedziwnie napisana książka o starości…
Dla mnie zbyt dużo miejsc, faktów, zdarzeń, medycyny i starości…
Fantazja autora nie zna granic”

„Książka bardzo dobra, w pewien sposób zmusza do kontaktu ze starością, przemijaniem, tym czego obsesyjnie unikamy”