You are currently viewing Śladami Józefa Piłsudskiego po województwie świętokrzyskim

Śladami Józefa Piłsudskiego po województwie świętokrzyskim

W dniu 20 czerwca odbył się objazd naukowy organizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Skarżysku-Kamiennej, Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczna im. ks. prof. W Sedlaka oraz PTTK Oddział Skarżysko-Kam. Inicjatorem tegorocznego wyjazdu była pani Danuta Żyła – pracownik Biblioteki. Wycieczkę tę zorganizowano jako nagrodę dla uczniów poniżej wymienionych szkół, za udział w różnych formach pracy organizowanych w Bibliotece.
Tym razem młodzież skarżyskich szkół (I LO im. J. Słowackiego, II LO im. A. Mickiewicza, ZSE im. M. Kopernika, ZST im. Armii Krajowej oraz Gimnazjum Nr 1 im. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”), pod opieka nauczycieli ruszyła Śladami Marszałka J. Piłsudskiego po regionie świętokrzyskim – rok 2017 ogłoszono m.in. Rokiem Piłsudskiego.

Młodzież odwiedziła Archiwum Akt Dawnych w Kielcach, gdzie obejrzała prezentację  i dokumenty związane z  Naczelnikiem Państwa i jego związkami z Kielecczyzną. Zwiedziliśmy pracownie archiwalne, konserwacji druków i magazyny. Dowiedzieliśmy się, że najstarszy dokument, który znajduje się w zbiorach archiwum pochodzi z XIV wieku.

Kolejnym etapem podróży był Jędrzejów. Tam zwiedziliśmy Państwowe Muzeum im. Przypkowskich, gdzie  przebywał Józef Piłsudski (w dawnym domu Państwa Przypkowskich, gdzie do dzisiaj znajduje się tam jego czapka legionowa oraz kula z jego broni). Ogromne wrażenie zrobiła na młodzieży kolekcja zegarów z różnych epok i z różnych stron świata. Jest to trzeci pod względem wielkości zbiór zegarów na świecie.
Z ciekawością obejrzeliśmy kolekcję książek kucharskich, wystrój klasycznego domu szlacheckiego z tradycjami, sprzęty kuchenne, piwnice z trunkami, małą bimbrownie, gabinet lekarski doktora Feliksa Przypkowskiego i jego potężną bibliotekę. Mieliśmy również przyjemność zwiedzić ekspozycję plenerową zegarów słonecznych, która powstała trzy lata temu dzięki funduszom europejskim. Wycieczkę zakończyliśmy spacerem po rynku  w Jędrzejowie.

Projekt ten został zrealizowany dzięki wsparciu prezesa Miejskiej Komunikacji Samochodowej – p. Bartosza Iskry (nieodpłatnie użyczył autokar z kierowcą). Serdeczne podziękowania składamy  również prezesowi Polskiego  Towarzystwa Historycznego o/skarżysko p. dr Piotrowi Karysiowi (organizował bezpłatne zwiedzanie w Kieleckim Archiwum i  Muzeum Przypkowskich). Dziękujemy również  radnemu miejskiemu panu Adamowi Ciokowi, który był koordynatorem przedsięwzięcia oraz młodzieży i ich opiekunom.