You are currently viewing Wystawa – W krainie baśni Andersena

Wystawa – W krainie baśni Andersena

W miesiącu marcu w Filii nr 2 przy ulicy Sezamkowej zorganizowano wystawę pt. „W Krainie baśni Andersena” upamiętniającą 140 rocznicę śmierci i 210 rocznicę urodzin autora najpiękniejszych baśni dla dzieci. Hans Chrystian Andersen urodził się 2 kwietnia 1805 roku w duńskim mieście Odense, jako chłopiec bardzo lubił słuchać różnych opowiadań, a niektóre baśnie ludowe posłyszane wtedy znalazły swoje miejsce w literaturze dorosłego Andersena. Napisał prawie 160 baśni a jego książki zostały przetłumaczone na około 125 języków.

Współcześnie w Kopenhadze, w Ogrodzie królewskim, stoi pomnik pisarza, natomiast najsławniejszym symbolem Danii jest Mała Syrenka – postać z baśni Andersena. Pisarz zmarł 4 sierpnia 1875 roku, przeżywszy 70 lat. Ciekawostką jest fakt, że w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Każdego roku gospodarzem święta jest inny kraj – Polska była organizatorem święta w 1979 roku. Natomiast najwyższym światowym odznaczeniem w dziedzinie twórczości dla dzieci wręczana od 1956 roku jest Międzynarodowa Nagroda im. H. Ch. Andersena. Medal przyznawany jest co dwa lata, w 1982 roku otrzymał go polski artysta plastyk Zbigniew Rychlicki.

Najgłębszą prawdę o baśniopisarzu wyraża cytat:

„Ty żyjesz, chociaż martwe masz powieki,
Bo w sercach dzieci trwać będziesz na wieki.”