Agathe. Dzięki pewnym zbiegom okoliczności między bohaterami zaczyna rodzić się coraz śmielsze uczucie.
Książka zauroczyła uczestników spotkania, ocenili ją bardzo dobrze, szczególną uwagę zwracając na atmosferę i klimat powieści oraz piękny język i opisy przyrody. Książkę czytało się z przyjemnością.
„Książka budzi mieszane uczucia : denerwuje, wzrusza, zastanawia. Ciekawa charakterystyka postaci. Autor przedstawia uczucie, które powinno budować a niszczy”
„To bardzo nastrojowa powieść o wszystkim i o niczym. Piękny język powoduje, że nic nie jest banalne”
„Piękny język ale treść denerwująca”
„Książka ciekawa momentami denerwująca ale daje wiele do myślenia. Podobała mi się też i forma”
Druga omawiana pozycja to „Madame Sadayakko. Gejsza, która uwiodła Zachód”. Jest to biografia Sadayakko- jednej z najpiękniejszych gejszy ale też wspaniałej aktorki, która zrewolucjonizowała japoński teatr, była też pierwszą w historii kobietą – aktorką ; zdobyła również światową sławę, według niektórych przebijając talentem nawet gwiazdy Ameryki i Europy.
Tę pozycję klubowicze ocenili dobrze, zwracając uwagę na fakt, że zawiera bardzo dużo informacji dotyczących Sadayakko, rozwoju teatru i historii Japonii.
Wybrane opinie dotyczące książki:
„Tę książkę należy przeczytać. Na bogato udokumentowanym tle historycznym autorka przedstawia rozwój teatru w Ameryce, na Zachodzie i w Japonii. Uwaga autorki skoncentrowana jest na japońskiej gejszy i jej życiu osobistym i rodzinnym. Dużo miejsca poświęca tradycjom w Japonii”
„Historia byłaby bardzo ciekawa, gdyby była napisana innym językiem, a tak…ciężko się czyta”
„Historia życia, teatru i Japonii. Trudna w czytaniu, nazwiska, imiona i miejscowości japońskie były trudne do zapamiętania.
Poznałam ciekawe życie gejszy, jej walkę o przetrwanie, miłość do męża i do teatru. To historia teatru w Japonii w XIX i początkach XX wieku. Tytułowa gejsza tworzyła nowoczesny teatr w Japonii, była pierwszą kobietą-aktorką…”