You are currently viewing Spotkanie DKK – listopad

Spotkanie DKK – listopad

13 listopada odbyło się spotkanie DKK w Skarżysku-Kamiennej, uczestniczyło w nim 11 osób. „Dobry człowiek” Andrew Nicoll to pierwsza omawiana pozycja, opowiada ona historię Tibo Krovica, utalentowanego i uczciwego burmistrza małego miasteczka.  Wiedzie on spokojne życie, w którym jednak brak odwzajemnionej miłości. Podobne życie wiedzie  niedoceniona przez męża
Agathe. Dzięki pewnym zbiegom okoliczności między bohaterami zaczyna rodzić się coraz śmielsze uczucie.
Książka zauroczyła  uczestników spotkania, ocenili ją bardzo dobrze,  szczególną uwagę zwracając  na atmosferę i klimat powieści oraz piękny język i opisy przyrody. Książkę czytało  się z przyjemnością.
Wybrane opinie dotyczące książki:„Bardzo dobra i piękna książka. ….Czas poświęcony czytaniu uznałam za wykorzystany wspaniale. Rytm życia człowieka związany  z czasem i duchowością jest bardzo ważny. Klimat powieści daje czytelnikowi poczucie uczestnictwa w przeżyciach bohaterów.  Tak przedstawione postacie mówią o człowieku więcej niż zwykłe wydarzenia. Poetycka narracja podnosi walory powieści”
„Książka budzi mieszane uczucia : denerwuje, wzrusza, zastanawia. Ciekawa charakterystyka postaci. Autor przedstawia uczucie, które powinno budować a niszczy”
„To bardzo nastrojowa powieść o wszystkim i o niczym. Piękny język powoduje, że nic nie jest banalne”
„Piękny język ale treść denerwująca”
„Książka ciekawa momentami denerwująca ale daje wiele do myślenia. Podobała mi się też i forma”

Druga omawiana pozycja to „Madame Sadayakko. Gejsza, która uwiodła Zachód”. Jest to biografia Sadayakko- jednej z najpiękniejszych gejszy ale też wspaniałej aktorki, która zrewolucjonizowała japoński teatr, była też pierwszą w historii kobietą – aktorką ; zdobyła również światową sławę, według niektórych przebijając talentem nawet gwiazdy Ameryki i Europy.
Tę pozycję klubowicze ocenili dobrze, zwracając uwagę na fakt, że zawiera bardzo dużo informacji dotyczących Sadayakko, rozwoju teatru i historii Japonii.

Wybrane opinie dotyczące książki:

„Tę książkę należy przeczytać. Na bogato udokumentowanym tle historycznym autorka przedstawia rozwój teatru   w Ameryce, na Zachodzie i w Japonii. Uwaga autorki skoncentrowana jest na japońskiej gejszy i jej życiu osobistym i rodzinnym. Dużo miejsca poświęca tradycjom w Japonii”
„Historia byłaby bardzo ciekawa, gdyby była napisana innym językiem, a tak…ciężko się czyta”
„Historia życia, teatru i Japonii. Trudna w czytaniu, nazwiska, imiona i miejscowości japońskie były trudne do zapamiętania.
Poznałam ciekawe życie gejszy, jej walkę o przetrwanie, miłość do męża i do teatru. To historia teatru w Japonii w XIX i początkach XX wieku. Tytułowa gejsza tworzyła nowoczesny teatr w Japonii, była pierwszą kobietą-aktorką…”