Dyskusyjny Klub Książki 2/2013
20 lutego odbyło się spotkanie DKK w Skarżysku-Kamiennej, uczestniczyło w nim 8 osób.
Na spotkaniu omawiano dwie książki, pierwsza to : „Służące” Kathryn Stockett. Akcja powieści rozgrywa się w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku na amerykańskim południu. Skeeter – córka plantatora bawełny wraca po studiach do rodzinnego miasteczka. I po pewnym czasie postanawia napisać książkę o czarnoskórych kobietach pracujących w domach białych. Początkowo o swoich doświadczeniach zgadzają się opowiedzieć dwie służące – Aibileen oraz Minny lecz po pewnym czasie do projektu dołączają pozostałe służące. Zadanie, którego podejmują się bohaterki okazuje się bardzo ryzykowne i w niedalekiej przyszłości doprowadzi o wielu nieodwracalnych zmian w ich życiu.
Książka podobała się uczestnikom spotkania, wszyscy uznali, że jest wzruszająca ale też pełna optymizmu, ciepła i humoru. Oceniono ją bardzo wysoko.
Wybrane opinie dotyczące książki:
„Wspaniała książka. Czytając ją można się wzruszyć, nie brak też momentów wesołych, pełnych humoru. Polecam!”
„Książka ciekawie napisana, 3-osobowa narracja…To smutna opowieść o nas – ludziach, bo czy jesteśmy biali czy czarni to jesteśmy ludźmi. Ładny język, szybka akcja – czyta się świetnie.”
„Powieść ciekawa, wciągająca. Ciekawy język, dużo różnego rodzaju humoru (słowny, sytuacyjny). Wspaniała charakterystyka postaci, tworzenie nastroju, dialogi wewnętrzne”
„Tę książkę należy przeczytać koniecznie. Autorka jest wspaniałym obserwatorem, doskonale przedstawia relacje między służącymi – Murzynkami a ich pracodawczyniami. Książka wzrusza, uczy, bawi i wychowuje. Chętnie przeczytam następne książki tej autorki”
Druga omawiana książka to „Grochów” Andrzeja Stasiuka, jest to niewielki zbiór czterech opowiadań, we wszystkich przewija się jeden motyw – śmierć i przemijanie. I w tym przypadku książka wszystkim klubowiczom bardzo się podobała i została wysoko oceniona. Szczególną uwagę zwrócono na wspaniałą i urzekającą narrację oraz nostalgiczny język.
Wybrane opinie dotyczące książki:
„Andrzej Stasiuk posiada niezwykłą umiejętność przelania myśli na papier. Książka wciągająca i zmuszająca do refleksji, pełna melancholii, nostalgii i liryzmu. Autor w sposób niesamowity prowadzi narrację”
„Cztery liryczne opowiadania połączone wspólnym tematem – zachowaniem ludzi po śmierci bliskich. Obyczajowość, wiara, wiara w duchy, moce nadprzyrodzone, przeżycia…Książka dobra, mądra, wartościowa w swoim bogactwie treści, może zainteresować wielu czytelników”
„Książka dla każdego – niezależnie od wieku i wykształcenia. Widać wrażliwość autora na zmieniające się życie i jego fazy. Nasze zachowanie i myśli w razie śmierci bliskiego człowieka czy też zwierzęcia. Czytając zastanawiamy się nad swoim losem i przemijaniem”
„Książka dotyczy tematu przemijania, który przewija się we wszystkich czterech opowiadaniach. Wzrusza, zastanawia, nie bawi ale warto przeczytać”
„Wspaniała narracja – urywane myśli, nostalgia. Książka do ciągłego czytania”
oprac. A. Kołodziej