24 maja odbyło się spotkanie DKK w Skarżysku-Kamiennej, uczestniczyło w nim 9 osób. Przedmiotem dyskusji był „Oryginał Laury” Vladimira Nabokova, powieść autor zaczął pisać w 1975 roku, jednak dzieła nie dokończył. Przed śmiercią Nabokov poprosił żonę Verę o spalenie rękopisu, gdy po jego śmierci będzie nieukończony. Karty katalogowe, na których zapisana jest powieść zostały zdeponowane w szwajcarskim banku. Przez ponad trzydzieści lat wdowa po pisarzu i syn Dmitri zastanawiali się czy spełnić życzenie pisarza. Ostatecznie 17 listopada 2009 roku „Oryginał Laury” ukazał się równocześnie w Nowym Jorku i Londynie. Polski Przekład ukazał się w maju 2010 roku.
„Oryginał Laury” ma bardzo ciekawą i wyjątkową formę, każda strona zawiera ręcznie napisane przez Nabokova karty a poniżej znajduje się drukowana wersja tekstu. „Oryginał Laury” nie jest typową powieścią to raczej zbiór szkiców, fiszek i notek, które autor zamierzał wykorzystać podczas pracy nad powieścią.
Już dawno żadna książka nie wywołała tak burzliwej dyskusji jak „Oryginał Laury”. Opinie klubowiczów były podzielone, jedni uważali, że wydanie tego typu książki jest bardzo przydatne, ma wartość jako dokument, szczególnie dla znawców literatury i wielbicieli Nabokova, zaś zwykli czytelnicy mają okazję zobaczyć w jaki sposób autor przygotowywał się do napisania powieści. Czytając szkice i notki autora czytelnik mógł też sobie wyobrazić jaki charakter miałaby napisana powieść.
Pozostali uczestnicy spotkania byli bardzo przeciwni wydaniu tej książki, uważali że jest to niepotrzebne, zwracając szczególną uwagę na jej cenę.
Wybrane opinie dotyczące książki:
„Gdyby rozwinąć zapoczątkowaną myśl autora byłaby to mądra książka. Mnie nie podobało się to że książka jest zbyt duża i ciężka – mało wygodna w czytaniu”
„Oryginał Laury” – to zapiski, do których należy podejść jak do dokumentu. Książkę tę powinni opracować znawcy literatury Nabokova. Ogólna dostępność tej książki moim zdaniem jest uzasadniona”
„Oryginał Laury stanowi przede wszystkim wartość jako dokument. Przedmowa jest nie mniej istotna jak sama treść. Książka pozwala spojrzeć na pracę pisarza „od kuchni”, przyjrzeć się warsztatowi pisarskiemu. Przeznaczona głównie dla osób zajmujących się pisarzem i jego twórczością”
„Tylko rodzaj edycji wydawniczej jest godny uznania. Celu i sensu czytania tej książki nie umiem wymyślić”
„To zwykłe romansidło podstarzałego pisarza, jego „łabędzi śpiew” tuż przed śmiercią. Niestety!”
no images were found