19 października odbyło się spotkanie DKK w Skarżysku-Kamiennej, uczestniczyło w nim 9 osób. Pierwszą omawianą książką były „Wszystkie języki świata” Zbigniewa Mentzla. Jest to wielowarstwowa powieść, której akcja toczy się w Warszawie dziesięć lat po upadku komunizmu. Bohater podczas jednego, całkiem zwyczajnego dnia dokonuje obszernej retrospekcji swojego życia, począwszy od dzieciństwa w latach stalinowskich, przez dojrzewanie w latach 60. i 70. aż po czasy lat dziewięćdziesiątych.
Klubowicze przyjęli książkę z entuzjazmem i ocenili ją bardzo dobrze, zwrócono uwagę na bystrość autora jako obserwatora codziennego życia. Stwierdzono, że książka zmusza do refleksji i myślenia.
Wybrane opinie dotyczące książki:
„Świetna książka, piękny język. Autor jest bardzo dobrym obserwatorem życia rodzinnego i społecznego w naszej rzeczywistości”
„Wszystkie języki świata” to doskonała nauka myślenia, inspiracji do rozważań filozoficznych, psychologicznych, politycznych i historycznych. Książka, którą chciałabym mieć na półce”
„Świetna powieść o życiu rodziny, skomplikowanych sytuacjach w codziennym zetknięciu z ludźmi i wydarzeniami. Dużo odniesień do historii. Powieść o poszukiwaniu sensu życia”
„Książka bardzo ciekawie napisana, dostarcza wielu aspektów poznawczych. Czyta się ją z zapartym tchem”
Drugą omawianą pozycją była powieść Justyny Szymańskiej „A właśnie że tak”. Przedstawia ona historię czterech kobiet w różnym wieku – Aliny, Ireny, Jolki i Klary. Wiodą one życie odmienne od tego o jakim marzyły ale w pewnym momencie stają przed wyborem: czy spełnić swoje marzenia czy żyć jak wszyscy. Uczestniczki spotkania przyjęły książkę dość ciepło chociaż nie wzbudziła w nich zachwytu i większego zainteresowania, ale to chyba dlatego że nie bardzo przepadają za pozycjami w stylu „łatwe, miłe i przyjemne”. Panie uznały, że książkę przeczytać można – szczególnie w podróży.
Wybrane opinie dotyczące książki:
„Książka lekka i przyjemna. Nie zmusza do wielkich refleksji. Współczesna rodzina przedstawiona w sposób krytyczny ale dyskretny”
„Książka nie wymaga dużego skupienia podczas czytania. Autorka ukazuje współczesne kobiety w krzywym zwierciadle, można zastanawiać się dlaczego wszystkie narzekają i nie starają się nic zmienić. Mężczyźni też wzbudzają uśmiech na twarzy czytelnika”
„Książkę czyta się bardzo szybko, treść aktualna bo przedstawia życie codzienne”
„Książka z serii łatwe i przyjemne, dobra do czytania w brzydki, jesienny wieczór”
no images were found