Sesja popularnonaukowa „Od pomysłu do przemysłu”

22 października 2010 r. w Bibliotece przy ul. Towarowej 20 odbyła się sesja popularnonaukowa zorganizowana na Europejskie Dni Dziedzictwa.

Celem sesji było zainteresowanie społeczeństwa obiektami przemysłowymi, fabrykami, warsztatami rzemieślniczymi oraz wszelkimi zabytkami techniki, które często są niedoceniane i niszczone. Prelegenci zwrócili uwagę na architekturę przemysłową, pokazali polską myśl techniczną, znaczenie rozwoju przemysłu dla naszego miasta i najbliższej okolicy w epoce staropolskiej i wieku XX oraz to wszystko co wiązało się z działalnością produkcyjną, tak powszechnie obecną w przeszłości nad „pracowitą” rzeką – Kamienną i jej dopływami.

Prelegentami byli:

Mgr Krzysztof Zemeła – Rozwój hutnictwa w XVI- XVII wieku na obszarze dzisiejszego miasta Skarżyska-Kamiennej

Dr Tadeusz Wojewoda – Życie polityczne w przedwojennym Skarżysku.

Dr Piotr Sławiński – Działalność Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego na obszarze COP-u

Prof. dr hab. Grzegorz Miernik – Przemysł Skarżyska-Kamiennej i jego wpływ na rozwój miasta w latach planu 6-letniego

Mgr Michał Zawisza – Inwestycje przemysłowe w Skarżysku-Kamiennej w 20-leciu międzywojennym.

Mgr Anna Radzimirska-Lange – Pozostałości po dawnych urządzeniach przemysłowych nad Kamienna.

Sesję moderował prof. dr hab. Wojciech Iwańczak.

Sesję zorganizowali:
Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Skarżysku-Kamiennej