Spotkanie DKK 1/2009

  20 stycznia odbyło się pierwsze w 2009 roku spotkanie DKK w Skarżysku-Kamiennej, uczestniczyło w nim 8 osób. Omawiano książkę Kim Edwards „Córka opiekuna wspomnień”. Pewnej zimowej nocy 1964 roku […]

 

20 stycznia odbyło się pierwsze w 2009 roku spotkanie DKK w Skarżysku-Kamiennej, uczestniczyło w nim 8 osób. Omawiano książkę Kim Edwards „Córka opiekuna wspomnień”.

Pewnej zimowej nocy 1964 roku bohater powieści – młody lekarz David Henry zmuszony jest do odebrania porodu swej żony Norah. Szczęśliwie rodzi się upragniony i wyczekiwany syn Paul a kilka minut później na świat przychodzi jego siostra bliźniaczka, okazuje się, że dziewczynka jest chora na zespół Downa. David chcąc chronić swoją żonę szybko podejmuje decyzję, która niestety odmieni jego życie. Postanawia oddać córkę do ośrodka dla upośledzonych a żonie powiedzieć, że córeczka zmarła. Prosi pielęgniarkę Caroline by zawiozła dziecko do domu opieki i nigdy nikomu nie wyjawiła sekretu o tym co się stało. Jednak Caroline nie robi tego, zostawia dziewczynkę u siebie, wyjeżdża do innego miasta, zakłada rodzinę a małą Phoebe wychowuje i kocha jak własne dziecko. Natomiast doktor Henry przez ponad dwadzieścia skrywa w sobie bolesną tajemnicę, co poważnie odbija się na jego rodzinie bowiem małżonkowie stopniowo oddalają się od siebie.
Powieść Kim Edwards pokazuje czytelnikowi jak jedna decyzja podjęta w chwili szoku może zmienić życie nie jednej a wielu osób i jakie mogą być tego konsekwencje.

Książkę przeczytali wszyscy uczestnicy spotkania, niemal wszystkim się podobała i byli nią zauroczeni, tylko jedna osoba odniosła się do niej sceptycznie. Klubowicze podkreślali, że książka jest bardzo interesująca, mądra i głęboka, napisana pięknym językiem. Czytanie jej dostarczało przyjemności ale również poruszało i skłaniało do refleksji. Dyskusja wokół książki była bardzo ciekawa, próbowano rozpatrywać postępowanie bohaterów z różnych aspektów, zastanawiano się jak sami czytelnicy odnaleźli by się w takiej sytuacji a odpowiedź na jedno pytanie natychmiast rodziła następne. Klubowicze uznali, że książkę warto przeczytać bo z pewnością dostarczy wielu pozytywnych wrażeń.

Wybrane opinie dotyczące książki:

„Książka bardzo ciekawa. Porusza wiele trudnych problemów, które nie mogą być zawsze rozwiązane jednoznacznie. Treść wzrusza i zmusza do zastanowienia się nad sensem życia”

„Literatura faktu ludzkich przeżyć. Monologi wewnętrzne bohaterów charakteryzują postacie, prawdziwe przeżycia – zmuszają do zastanowienia się nad szeregiem problemów, m.in. kiedy dobrobyt, bogactwo daje człowiekowi szczęśliwe życie”

„Fascynująca i poruszająca powieść, świetnie napisana. Zmusza czytelnika do refleksji i zastanowienia się nad tym jak my zachowalibyśmy się w podobnej sytuacji”

„Książka bardzo interesująca, dostarcza niewątpliwej przyjemności przy czytaniu”

„Książka bardzo ciekawa i dobrze napisana ale idealnie amerykańska – wszystko dobrze się kończy”

„Książka mało prawdziwa. Od początku uważałam, że założenia autorki były złe. Ojciec oddaje dziecko, matce mówi, że zmarło. To początek „afery” a życie ułożyło scenariusz jak dla mnie mało wiarygodny”

no images were found