Podsumowanie Akcji „Lato” 2007

W filii dziecięcej przy ul. Sokolej tegoroczne wakacje przebiegały pod hasłem „Wakacyjne planetarium”, każdy dzień tygodnia miał wymyśloną nazwę nie istniejącej planety.Zajęcia przeznaczone były dla młodszych czytelników i cieszyły […]

W filii dziecięcej przy ul. Sokolej tegoroczne wakacje przebiegały pod hasłem „Wakacyjne planetarium”, każdy dzień tygodnia miał wymyśloną nazwę nie istniejącej planety.Zajęcia przeznaczone były dla młodszych czytelników i cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dzieci odwiedzające bibliotekę nie narzekały na nudę, każdy znalazł dla siebie coś interesującego, największym powodzeniem cieszyły się zajęcia plastyczne, zabawy literackie oraz zabawy ruchowe i mini-turnieje zespołowe prowadzone na powietrzu (plac i boisko obok biblioteki).

Na dzieci spędzające lato w mieście, w lipcu czekały następujące zajęcia:

„Planeta Próżnych Robotów” – dzieci opowiadały wymyślone przez siebie historie i konstruowały roboty z różnych materiałów

„Planeta różności” – obejmowała zabawy literackie, konkursy, quizy i zgadywanki

„Planeta Szybko Upływającego Czasu” – zajęcia plastyczne, na których dzieci wykonywały ilustracje nawiązujące tematycznie do lata i wakacji

„Planeta Przygód” – zabawy ruchowe prowadzone na boisku obok biblioteki; zabawa w Dwa ognie, rzut piłką do celu, zabawy ze skakanką

„Planeta Misiów i Lal” – spotkania przeznaczone dla najmłodszych,czytano i opowiadano na nich krótkie bajeczki o misiach

w sierpniu zaś odbyły się:

„Planeta Syren” – na spotkaniach czytano dzieciom bajki i opowiadania o syrenach i morskich przygodach, m.in. „Mała syrenka”, „Kapitan Sharky”, „Syrena”; uczestnicy wykonywali ilustracje do przeczytanego tekstu

„Planeta Różności” – zabawy literackie, zabawy w formie pantomimy i zagadki

„Planeta Magów” – zajęcia plastyczne, na których dzieci wykonywały dekoracje i ozdoby z wakacyjnych skarbów (muszelek, kamyków, piórek itp.)

„Planeta Smoków i Rycerzy” – były to zabawy ruchowe i mini-turnieje drużynowe prowadzone na powietrzu

„Planeta Przygód z Koziołkiem Matołkiem” – na spotkaniach czytano I i II Księgę Przygód Koziołka Matołka, dzieci tworzyły swoje komiksy w wersji mini

W Akcji „Lato” uczestniczyło 327 osób, w 38 spotkaniach.

Nasi czytelnicy dużo swego wolnego czasu spędzali w bibliotece, oprócz tego,że uczestniczyli w zorganizowanych zajęciach chętnie grali w gry planszowe (Chińczyk, Warcaby, Domino, Skaczące czapeczki) oraz układali puzzle – tu w 31 spotkaniach wzięło udział 168 osób.

W filii dla dzieci na ul. Towarowej imprezy wakacyjne przebiegały pod hasłem „Wakacje z duchami”. Na każdy dzień wakacji zapalnowane były zajęcia . Dzieci które uczestniczyły w zajęciach poznawały legendy związane z zamkami w Polsce, odszukiwały je na mapie, budowały makiety zamków, wykonywały podobizny legendarnych duchów.
Uczestnicy zabaw chętnie brali udział w zaplanowanych konkursach, turniejach i quizach.
Dzieci uczestniczyły w następujących zabawach:

„Duchy polskich zamków” – dzieci wyszukiwały na mapie Polski zamki i poznawały związanych z nimi legend.

„Duszek Kasperek zaprasza” – zajęcia plastyczno – techniczne, na których wykorzystwyane były różne formy plastyczne.

„Wieloznaczność słów” – konkurs literacki polegający na wymyślaniu i opowiadaniu ciekawej, niesamowitej z dreszczykiem historyjki.

„Mój ulubiony duszek” – konkurs plastyczny

„Mali detektywi” – szukanie w bibliotece ukrytych skarbów wg. wskazówek bibliotekarza.

„Pokaz mody duchowej” – zabawa z pokazem mody duchowej.

„Quiz językowy” – szybkie wypowiadanie trudnych wyrazów i całych zdań.

„Wakacyjne zabawy” – gry planszowe, ruchowe i sprawnościowe.

W czasie wakacji odbyło się 11 spotkań, w których udział wzięło 197 osób.