26 września odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym omawiano dwie pozycje, pierwsza to : ”Nie ma ekspresów przy żółtych drogach” Andrzeja Stasiuka. Są to krótkie felietony, zapiski z dalekich podróży, z wędrówek we wspomnieniach a nawet w snach. Tysiące przejechanych kilometrów, widoki zza szyby samochodu, zapamiętane obrazy, przeczytane książki… Felietony doskonale odpowiadają na fundamentalne pytania o kondycję nas i naszego świata, tu i teraz. Książka Andrzeja Stasiuka bardzo podobała się klubowiczom, została wysoko oceniona. Szczególną uwagę zwrócono na barwne opisy, głębokie przemyślenia i refleksje oraz celne spostrzeżenia.
Wybrane opinie dotyczące książki :
„Nie ma ekspresów przy żółtych drogach” to zbiór opowiadań (czasami bardzo krótkich) o podróżach, obserwowaniu przyrody, uczuciach ludzi i ich zwyczajach…i wszystkim co dotyczy życia i przyrody. Napisane tak fantastycznie, że czyta się je i czyta. Można czytać od początku, od końca i na wyrywki. Fantastyczna”
„Zbiór opowiadań Andrzeja Stasiuka to jak album ze wspaniałymi fotografiami …”
„ Nie ma ekspresów przy żółtych drogach” to …celność spostrzeżeń, plastyczność opisów, cudowne wspomnienia…”
„Zbiór ciekawych opowiadań z podróży po Polsce i innych krajach. Autor niejednokrotnie ocenia sytuację polityczną i społeczną z różnych miejsc pobytu”
Druga omawiana książka to : „Jedyna z archipelagu” Kristin Hannah, autorka opisuje bolesne i skomplikowane relacji matki i córki, to opowieść o przeszłości, która je dzieli, ale i o perspektywach na przyszłość. Książka porusza ważne tematy – strata, żal i trudne wybory. Uczestnikom spotkania książka bardzo się podobała, stwierdzili, że jest przyjemna i wciągająca, na długo pozostaje w pamięci.
Wybrane opinie dotyczące książki :
”Autorka zwraca uwagę na to jak relacje rodziców z dziećmi wpływają na nie w dorosłym życiu. Podkreśla jak wybaczanie wpływa na poprawę zerwanych więzi”
„Dla mnie to wakacyjna opowieść chociaż temat dość poważny i w moim przypadku trochę umknął na dalszy plan…”
„Smutna historia, trudne relacje rodzinne. Warto przeczytać”