22 lutego odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym omawiano dwie pozycje, pierwsza to : „Ogród wieczornych mgieł” malezyjskiego pisarza Tan Twan Enga – jest to piękna historia Yun Ling i Aritomo, rozgrywająca się w egzotycznej scenerii Malezji, która zabiera czytelnika w niezwykłą, porywającą podróż przez czas, uczucia i historię. Książka bardzo podobała się uczestnikom spotkania, którzy stwierdzili, że jest piękna i poruszająca. Doceniono jej piękny język oraz zaznaczono, że czyta się ją powoli bo trzeba się nią delektować.
Wybrane opinie dotyczące książki :
„To piękna historia bliskiej relacji między młodą Chinką i starszym Japończykiem, którzy należeli do przeciwstawnych obozów politycznych w okresie okupacji Chin… Książka zasługuje na uwagę czytelników”
„W książce poruszone są dwa tematy – pierwszy dotyczy wojny japońsko-chińskiej, obozów pracy i okrucieństwa amii japońskiej, drugi – opowiada o sztuce projektowania ogrodów przez Japończyka Aritomo, tatuażach, które wykonywał oraz drzeworytach. Z jednej strony okrucieństwo Japończyków a z drugiej duża wrażliwość na przyrodę i piękno otaczającego świata”
„Książka wywarła na mnie duże wrażenie. Dzięki tej pozycji zrozumiałam ile zła zostało wyrządzone w Azji przez Japończykówka
„Piękna książka – poruszająca, momentami magiczna…z duża ilością informacji o wydarzeniach historycznych”.
Druga omawiana pozycja to : „Szare śniegi Syberii” Ruty Sepety. Jest to poruszająca opowieść o bólu, cierpieniu, strachu ale także o miłości, nadziei i zachowaniu godności nawet w skrajnie nieludzkich warunkach. Książka wywarła duże wrażenie na klubowiczach, wszyscy stwierdzili, że jest przejmująca, wzruszająca i trochę przygnębiająca.
Wybrane opinie dotyczące książki :
„Wstrząsająca opowieść o szesnastoletniej Linie, która wraz z mamą i bratem została wywieziona przez NKWD z ojczystego kraju – Litwy do obozu pracy na Syberię. Nieludzkie warunki jakie tam panowały przeżyła dzięki temu, że mogła rysować i patrzeć na świat innymi oczami. Chciała być malarką i to dawało jej nadzieję i siłę na przeżycie…”
„Autorka bardzo obrazowo przedstawia losy litewskiej rodziny aresztowanej przez NKWD i deportowanej na Syberię… Ten okrutny świat widziany jest oczami kilkunastoletniej dziewczynki. Książka bardzo ciekawa, wzruszająca ale i przygnębiająca.”
„Przejmująca opowieść o przymusowej wywózce na daleką Syberię, o walce o przetrwanie i o ogromnej nadziei. Napisana prostym językiem, czyta się ją jednym tchem. Na długo zostanie w pamięci. Polecam!”