You are currently viewing Promocja książki „Śladami Profesora Kazimierza Bielenina w stulecie urodzin”

Promocja książki „Śladami Profesora Kazimierza Bielenina w stulecie urodzin”

Szanowni Państwo,

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. W. Gombrowicza w Kielcach serdecznie zaprasza na promocję książki „Śladami Profesora Kazimierza Bielenina w stulecie urodzin pod redakcją dr hab. Szymona Orzechowskiego, profesora UJK, która odbędzie się 18 stycznia 2024 r. o godz. 16:00.

Prof. dr hab. Kazimierz Bielenin był jednym z prekursorów badań pradziejowej metalurgii żelaza w Europie, a jego prace nad starożytnym hutnictwem świętokrzyskim uznawane są w archeologii za modelowe. Wspólnie z prof. Mieczysławem Radwanem rozpoznał i wprowadził do literatury naukowej to wyjątkowe zjawisko, które uchodzi obecnie za jedno z najlepiej opracowanych centrów metalurgicznych w Europie. Prowadził również wieloletnie badania na stanowiskach hutniczych w Austrii i w Niemczech. Plonem działalności naukowej prof. Bielenina jest blisko 200 opracowań drukowanych w renomowanych czasopismach polskich i zagranicznych, udział w kilkudziesięciu kongresach międzynarodowych oraz w wielu wystawach archeologicznych i programach badawczych. Aktywnie angażował się także w organizację imprez popularyzujących archeologię, takich jak Dymarki Świętokrzyskie oraz Żelazne Korzenie.

Link do informacji o spotkaniu na stronie internetowej biblioteki: