W ostatni poniedziałek września odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, przedmiotem, dyskusji były dwie książki, pierwsza z nich to : „Późne życie” Ingi Iwasiów. Bohaterami są mieszkańcy pewnej nadbałtyckiej osady, czytelnik przygląda się małym i wielkim apokalipsom, lokalnym i globalnym końcom – życia, przyrody, rzeczywistości. Końcom powtarzalnym, jak jesienna zagłada tysięcy wyrzucanych na brzeg meduz czy śmierć kogoś bliskiego. Strategiom przetrwania w obliczu kryzysu i permanentnego stanu wyjątkowego. Powieść przypomina raport z oblężonego świata, niepokoi, diagnozuje nasze lęki, zaskakuje a jednocześnie dodaje otuchy, bo dopuszcza możliwość, że w kresie zawiera się nowy początek. Książka Ingi Iwasiów niezbyt przypadła do gustu uczestniczkom spotkania, panie stwierdziły, że nie jest łatwa, pisana trudnym językiem i jest smutna.
Wybrane opinie dotyczące książki :
„Ciekawa książka o ludziach w małym nadmorskim miasteczku, którzy przeżyli już swoje życie a tkwią tu patrząc na zmieniający się krajobraz…Życie toczy się spokojnie ale los tych ludzi przeważnie starszych jest nieciekawy lecz cieszą się tym co mają. Wspominają swoje życie…”
„Książka wielowątkowa. Mnóstwo dygresji na różne tematy, które rozpraszają uwagę czytelnika i oddalają od głównego tematu”
„Książka rozczarowała mnie, okazała się trudna i nudna”
Druga omawiana książka to „Lajla znaczy noc” Aleksandry Lipczak, która zawiera bardzo wiele cennych informacji dotyczących historii i czasów współczesnych Hiszpanii.
Wybrane opinie dotyczące książki :
„Książka jest bardzo ciekawą i interesującą publikacją i reportażem na temat Półwyspu Iberyjskiego. Przedstawia od średniowiecza do czasów teraźniejszych kulturę, sztukę, architekturę, literaturę i życie ludności muzułmańskiej, chrześcijańskiej i żydowskiej…”
„Dowiedziałam się dużo ciekawych rzeczy na temat Meczetu-Katedry w Kordobie czy szlaku Santiago de Compostella…”
„Książka przeznaczona dla czytelników interesujących się iberystyką. Autorka zadała sobie wiele trudu sięgając do źródeł i licznych rozmówców. Szkoda, że książka nie zawiera mapek ani zdjęć, które wzbogaciłyby ją i pomogły zrozumieć treść”
„Książka bardzo interesująca, zawiera wiele informacji o kulturze Hiszpanii”
„Książka bardzo chaotyczna i męcząca, ciężko się czyta”