You are currently viewing Spotkanie autorskie  z Moniką Borkowską – Szmit

Spotkanie autorskie z Moniką Borkowską – Szmit

11 maja mieliśmy przyjemność gościć w bibliotece Panią Monikę Borkowską – Szmit; autorkę książki dla dzieci „Stach i śmieci”, dziennikarkę pracującą pod szyldem Krakowskiego Domu Wydawniczego, copywriterkę, twórczynię podcastów, laureatkę wielu wyróżnień w konkursach poetyckich, oraz inicjatorkę spotkań ekologicznych dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Spotkanie przygotowane było pod kątem uczniów szkół podstawowych, a czynny w nim udział wzięły klasy czwarte ze szkół: Zespołu Placówek Oświatowych Nr 5 im. Obrońców Westerplatte oraz Zespołu Szkół Publicznych Nr 1 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego.

Pierwszą część spotkania autorka poświęciła swojej książce, której bohaterem jest tytułowy Stach; uczeń klasy 4b. Książka skierowana jest do dzieci w wieku 7 lat , a opowiada nie tylko o szkolnych perypetiach Stacha i jego przyjaciół ; to także detektywistyczna zagadka o wyrzucanych na placu zabaw śmieciach. Ta pięknie ilustrowana książeczka, o niezaprzeczalnej funkcji wychowawczej dotyczy niezwykle aktualnego, ważnego i ulubionego tematu zaproszonego gościa, jakim jest ekologia. Autorka zapowiedziała, że lada chwila ukaże się ciąg dalszy książki „Stach i smog”.

Część drugą w całości pochłonął temat kluczowy spotkania, dotyczący hejtu w sieci, oraz patentów na walkę z hejterami. Pani Monice Borkowskiej – Szmit te temat obcy nie jest, sama go doświadczyła, podczas publikacji tekstów na kanałach : Interia.pl i YouTube. Opowiadała dzieciom, odwołując się do konkretnych przykładów, o swoich doświadczeniach z hejtem, oraz szukaniu dróg wyjścia z problemu. Historia ta niezwykle zainteresowała i poruszyła dzieci, czego efektem była ożywiona dyskusja z naszym gościem.

Nie sposób odmówić również drugiej części spotkania funkcji edukacyjnej, poruszającej niemniej ważne zagadnienie jakim jest wszechogarniający nas hejt.

Pani Borkowska – Szmit podkreślała również jak ważną rolę w życiu, szczególnie młodych osób odgrywa książka, ta jej forma tradycyjna. Zachęcała dzieci do korzystania z bibliotek oraz uczestnictwa w różnych imprezach organizowanych przez te instytucje.

Spotkanie zakończyło się pamiątkowymi zdjęciami, oraz wpisem do kroniki biblioteki.