You are currently viewing „Co pamiętamy o Waldku – w 30. rocznicę śmierci ks. prof. Włodzimierza Sedlaka, patrona PiMBP w Skarżysku-Kamiennej”

17 lutego br. minie 30 lat od śmierci ks. prof. Włodzimierza Sedlaka – patrona Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w naszym mieście. Dwa lata przed śmiercią 24 maja 1991 r., ks. prof. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Skarżyska-Kamiennej, a trzy lata po jego śmierci 28 lutego 1996 r. skarżyska biblioteka miejska zyskała patrona w osobie ks. prof. Włodzimierza Sedlaka.

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak zwany przez znajomych Waldkiem, oczywiście za jego aprobatą, przebywał w naszym mieście od 1921 r. do 1935 r. Powodem przyjazdu do Skarżyska rodziny Sedlaków z 10 letnim wówczas Waldkiem i jego siostrami było poszukiwanie pracy przez jego ojca. W naszym mieście młody Sedlak ukończył gimnazjum matematyczno-przyrodnicze i zdał maturę. Tutaj dojrzewała w nim myśl o powołaniu do pracy kapłańskiej i naukowej. Wzruszające wspomnienia tamtych lat zawarł ks. profesor w swojej książce: „W pogoni za nieznanym”.

W 30. rocznicę śmierci ks. prof. Włodzimierza Sedlaka, biblioteka chciałaby odświeżyć pamięć o tym wybitnym kapłanie, biologu, filozofie i etyku, organizując w czerwcu br. grę miejską: „Co pamiętamy o Waldku – w 30. rocznicę śmierci ks. prof. Włodzimierza Sedlaka, patrona PiMBP w Skarżysku-Kamiennej”.
Już dzisiaj zapraszamy do udziału w grze i zachęcamy wszystkich do zapoznania się z literaturą poświęconą księdzu profesorowi
(stosowne materiały dostępne są w Izbie Pamięci ks. prof. W. Sedlaka) jak i tą, którą po sobie zostawił ten wybitny uczony, twórca polskiej szkoły bioelektroniki, elektromagnetycznej teorii życia oraz pojęcia wszechpróżni, a jednocześnie wrażliwy człowiek, który nie stwarzał nigdy dystansu między sobą i rozmówcą mówiąc: „Nie czuj się gorzej, ja też wszystkiego nie wiem”.

Pragniemy Państwa poinformować, że 21 lutego 2023 r. o godz. 18.00 zostanie odprawiona msza święta w Katedrze w Radomiu w 30. rocznicę śmierci wybitnego kapłana i naukowca.