W filii nr 1 przy ulicy Towarowej sierpień przyniósł ze sobą nowe atrakcje dla młodych czytelników.
Odkrywanie przez czytanie
Widząc duże zainteresowanie, jakie wywołały wśród dzieci lipcowe escape roomy, bibliotekarze połączyli zajęcia „Odkrywanie przez czytanie” z tą właśnie formą zabawy. Przyrodniczy escape room liczył sobie 14 zadań, za wykonanie których uczestnicy otrzymywali części kodu, pozwalającego im na wydostanie się z budynku biblioteki.
Po przeczytaniu krótkiej historyjki o żubrze Pompiku dzieci przystąpiły do rozwiązywania zadań. Dopasowanie tropów do zwierząt, matematyczna krzyżówka czy odczytanie zakodowanej wiadomości od żubra Pompika to tylko niektóre z wyzwań jakie postawione zostały przed uczestnikami zabawy. Po raz pierwszy pojawiły się również zadania na komputerze, których celem było odkrycie obrazka poprzez przejście labiryntu, łączenie kropek oraz parowanie liczb.
Dzieci szybko uporały się z zadaniami i już 1,5 godziny później drzwi biblioteki stały przed nimi otworem. Pozostały czas spędziły zatem czytając książki, rysując i grając w gry komputerowe.
Szmatki z tęczowej szufladki
Motywem przewodnim sierpniowych zajęć plastycznych jest teatrzyk kukiełkowy.
Do przygotowania swoich marionetek dzieci wykorzystały rolki, kolorowy papier, bibułę i koraliki. Wśród kukiełek, poza oryginalnymi postaciami, znaleźli się również bohaterowie gier komputerowych. Z pomocą bibliotekarzy dzieci przygotowały tekturowy teatrzyk oraz scenografię, po czym podzieliły się na dwie grupy i przedstawiły zabawne historyjki o nawiedzonej fabryce oraz o smoku uwięzionym w wieży.
Wszyscy dobrze się bawili, a aktorzy dostali gromkie brawa.
Raz, dwa, trzy… Zgaduj ty!
Po poniedziałkowych i wtorkowych atrakcjach przyszedł czas na odpoczynek.
Bibliotekarze przygotowali odprężające zadania dla dzieci, w postaci wykreślanek, rebusów, kolorowanek, krzyżówek i zagadek, z których każdy znalazł coś dla siebie. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się jednak wycinanki z papieru.
Dzieci grały również w kapsle i organizowały wyścigi papierowych samolotów.