You are currently viewing Spotkanie DKK – czerwiec 2022

Spotkanie DKK – czerwiec 2022

13 czerwca odbyło się spotkanie DKK, na którym omawiano dwie książki, pierwsza to : „Córki gór” Anny Jorgensdotter – przejmująca opowieść o wielkich nadziejach i rozczarowaniach, których nie sposób uniknąć. Problematyka „Córek gór” jest imponująca. – w toczącą się przez dwadzieścia lat smutną sagę rodzinną wplecione zostały m.in. kwestie związane z polityką oraz te socjologiczne, ukazujące Szwecję w przededniu wybuchu drugiej wojny światowej oraz w czasie jej trwania.

„Córki gór” to również opowieść o doświadczaniu życia, o ludziach, którzy zbyt wcześnie stali się dorośli, o przywiązaniu i jednoczesnym zaniku emocjonalnych więzi oraz o miłości i wierze, że istnieje ona naprawdę.

Książka podobała się klubowiczkom chociaż nie jest ona łatwą lekturą, trzeba czytać ją uważnie i powoli delektując się jej treścią. Wybrane opinie dotyczące książki :

„Córki gór” – to bardzo przejmująca opowieść o wielkich nadziejach i rozczarowaniach, których nie da się uniknąć… Pomimo, że książka nie jest łatwa w odbiorze, to z przyjemnością ją przeczytałam”

„…autorka w bardzo wnikliwy sposób opisuje myśli, wyobrażenia o różnych sytuacjach. Rzeczywistość miesza się z fikcją. W sumie ciekawa książka, polecam do przeczytania”

„ Bardzo ciekawa książka, momentami przygnębiająca i wzruszająca, czytelnik wiele sytuacji może odnieść do własnego życia”
Druga omawiana książka to „Córka Stalina” Elwiry Watuły. Jest to biografia Swietłany Allilujewej – jedynej córki Stalina. Dostęp do zamkniętych wcześniej radzieckich archiwów umożliwił autorce stworzenie pełnego obrazu tej kontrowersyjnej kobiety. Wychowana w luksusach „czerwona księżniczka”, a z drugiej strony nieszczęśliwa dziewczyna, która nie zaznała miłości rodziców, przez całe życie bezskutecznie poszukiwała swojego miejsca na ziemi. Autorka przedstawia fakty, które naznaczyły jej życie: samobójstwo matki, samotne dzieciństwo na Kremlu, skomplikowane relacje rodzinne, czystki w najbliższym kręgu dyktatora, nieudane małżeństwa, niespodziewana ucieczka na Zachód i równie niespodziewany powrót do ojczyzny oraz trudne lata ponownej emigracji.
Wybrane opinie dotyczące książki :
„Autorka opisuje trudne życie córki Stalina, która chociaż wychowywała się w dobrobycie była tragiczną postacią. Nie zaznała ciepła rodzinnego a w dorosłym życiu ciągle poszukiwała miejsca dla siebie, nawet na emigracji. Ciągle poszukiwała miłości i uznania. Szokujące wiadomości na temat dyktatora – Stalina. Tę książkę serdecznie polecam”

„Córka Stalina” to niełatwa w odbiorze książka. Nie jest to typowa biografia Swietłany, za mało jest w niej z życia córki Stalina. Książka w większości poświęcona Stalinowi, ludziom z jego otoczenia, atmosferze jaka panowała w tamtych czasach, czystkach jakie przeprowadzał… Mimo to bardzo polecam”

„Córka Stalina” jest biografią Swietłany, jednak 2/3 książki zajmuje tematyka już znana mi tj. opisy jej ojca Stalina, jej rodziny, otoczenia, działalności ojca, bogactwo, wystawne życie całej rodziny i znajomych ale również tragedie osobiste. Czytałam ją przerażona ale taka jest prawda historyczna i nic tu się nie da zmienić”.