7 marca odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym omówiono książkę Guntera Grassa – „Skrzynka”.
Centralną postacią utworu jest Maryjka, fotografka – rodem z warmińsko-mazurskiej ziemi, długoletnia przyjaciółka Grassów. W jej rękach tytułowa Skrzynka, czyli pospolity aparat fotograficzny z dawnych lat, staje się magicznym kluczem, który pozwala zaglądać w przeszłość, odgadywać przyszłość i przede wszystkim spełniać skrywane marzenia. Obdarzona nadzwyczajną mocą Maryjka z czarno-białych zdjęć Skrzynki układa barwne, pełne fantazji, dowcipne „opowieści z ciemni”. Docieka prawdy o ludziach, którzy marzą albo coś ukrywają, podtrzymuje na duchu, wskazuje drogę zabłąkanym.
Książka Grassa jest też kroniką rodzinną, na którą składa się wiele osób i każda pamięta dzieciństwo inaczej, elementem spajającym wszystkie wspomnienia są fotografie. Opowieści rodzinne Grassa zawierają wiele elementów magii.
Wybrane opinie dotyczące książki :
„Książka Guntera Grassa jest niesamowitą opowieścią dorosłych już ludzi, którzy na 80-te urodziny ojca w prezencie nagrywają wspomnienia z lat dziecinnych… wspomnienia są bardzo różne ale dzieci nigdy nie mówią źle o ojcu – jedynie to, że miał bardzo mało czasu, żeby się z nimi bawić”
„…rolę pierwszoplanową odegrała Maryjka – fotografka, która była przyjacielem rodziny. Znajdowała się prawie wszędzie ze swoim aparatem fotograficznym zwanym „Skrzynką”. Pstrykała zdjęcia, które nie tylko przedstawiały osoby, ale również ich marzenia i życzenia. Były to zdjęcia niesamowite – wywołane przez Maryjkę w jej ciemni przedstawiały przeszłość i przyszłość”
„Maryjka była również natchnieniem dla Guntera Grassa. Zawsze mu towarzyszyła a jej „skrzynka” i zdjęcia były inspiracją do książek które pisał „Bardzo ciekawa książka. Pełna magii, napisana w formie dialogu licznych dzieci autora z różnych związków, które snują rodzinną sagę. Gorąco polecam”