24 stycznia odbyło się pierwsze w 2022 roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, przedmiotem dyskusji była książka Kena Folleta „Świat bez końca”, będąca kontynuacją jego najsłynniejszej powieści – „Filary Ziemi”, której fabułę osnuto wokół budowy fikcyjnej katedry Kingsbridge w XII-wiecznej Anglii. Akcja „Świata bez końca” zaczyna się 200 lat później, w roku 1327. Spotykamy tu potomków Jacka i Toma, bohaterów tamtej sagi. Na tle barwnej panoramy średniowiecza – w okresie wielkich przemian i dziesiątkującej społeczeństwo zarazy toczy się epicka opowieść o walce o władzę, pieniądze i wpływy, o tajemnicach i zbrodniach, o nauce burzącej fundamenty wiary, w której ludzkie emocje – miłość, nienawiść i pragnienie zemsty odgrywają wiodącą rolę.
Drogi życiowe bohaterów determinuje ambicja, duma, tajemnice, zbrodnia, miłość i zemsta. Chociaż wojna i zaraza odbierze im to, co najdroższe ich sercu, ani na chwilę nie stracą nadziei.
Książka Kena Folleta podobała się uczestniczkom spotkania, oceniona została bardzo dobrze. Panie stwierdziły, że warto ją przeczytać ponieważ jest to 900 stron rewelacyjnej książki, z której można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Szczególną uwagę zwrócono na bardzo ładny język.
Wybrane opinie dotyczące książki :
„Niesamowita opowieść, której akcja toczy się w XIV wieku – ukazuje walkę dobra ze złem.
Główni bohaterowie są niesamowici – zarówno w swojej pracy, pragnieniach, dążeniu do celu, jak również w okrucieństwie. Mimo zarazy, w wyniku której umiera bardzo dużo ludzi oni są prawie niezniszczalni i osiągają swoje cele…”
„Bardzo ciekawa książka, zaskakujący zwrot akcji, opisy obyczajów i tradycji”
„Jakże dawne czasy tak mało różnią się od dzisiejszych. Czytając „Świat bez końca” czułam się bardzo dziwnie, zwłaszcza kiedy opisywana była zaraza, która również teraz paraliżuje nasz świat… Intrygi, podstępy – tylko inaczej nazwane…nie zmieniły się w wcale przez wieki… ludzie nie zmieniają się tylko następuje zmiana czasów…”
„Barwnie opisane życie poszczególnych warstw społecznych w XIV – wiecznej Anglii, w okresie przemian społecznych i panującej zarazy. Bohaterowie są wspaniale scharakteryzowani. Ken Follet porusza ważne tematy: miłości i nienawiści, wierności i zdrady. Ukazuje intrygi ludzi, którzy za wszelką cenę chcą mieć władzę.”
„Bardzo interesująco przedstawione są wątki historyczne. Wiele jest intryg, tajemnic, zbrodni i zemsty, jest też głębokie uczucie… Ciekawy jest też wątek kościelny – stosunek kościoła do mieszkańców”