Szanowni Państwo,
Chcielibyśmy zachęcić Państwa do wzięcia udziału w projekcie online realizowanym przez Fundację Kultury i Sportu 44 w Warszawie, który skierowany jest głównie do dzieci, ale także do rodziców i dziadków. Składa się z dziesięciu krótkich odcinków (około 10 minut każdy).
Pierwsza część to audiobooki, które zostały specjalnie napisane przez popularną pisarkę dla dzieci i młodzieży oraz poetkę, Martę Fox. Akcja wszystkich odcinków audiobooka rozgrywa się w Katowicach. Bohaterami są dzieci o zabawnych ksywach związanych ze zdrowym odżywianiem i ekologią: Artur Topinambur, Bartek Kaparek, Ula Miodula, Ola Rukola, Jurek Ogórek, Zielona Nikola, Agatka Sałatka.
Każdy odcinek to opowieść dotycząca profilaktyki zdrowego odżywiania. W swoim założeniu ma upowszechniać zdrowe nawyki żywieniowe oraz działania promujące zdrowie z zakresu profilaktyki otyłości, nadwagi i cukrzycy. Poprzez łatwy i zabawny język nagrania będą miały za zadanie przekonać dzieci, jak ważny jest ruch, wspólne zabawy, spacery, wspólne spożywanie posiłków oraz ich przygotowywanie.
Tytuły audiobooków to m.in.: „Przysmak na smutek”, „Pyszne kluseczki”, „Piknik na hałdzie”, „Styl życia”, „Sala gimnastyczna i woda”, „Czy będziemy się odchudzać?”, „Śniadanie na trawie pod jabłonką”. Adaptacją oraz reżyserią audiobooka zajął się Artur Gotz – aktor scen Warszawy i Łodzi, wokalista, tytułowy bohater powieści „Idol” Marty Fox, zagrał w wielu filmach i serialach. W przedsięwzięciu bierze również udział Barbara Garstka – aktorka scen Warszawy i Krakowa, zagrała wiele ról filmowych m.in. w fabule Ryszarda Bugajskiego „Zaćma” i Xawerego Żuławskiego „Mowa ptaków”, serialu „Osiecka”, a obecnie w serialu „Papiery na szczęście”.
Druga część projektu to dyskusja, w której każdorazowo pretekstem będzie tematyka danego odcinka audiobooka. Oprócz autorki i reżysera weźmie w niej udział gość specjalny, dr nauk medycznych, Ada Rozewicz (specjalistka chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej) z Przychodni Szpakmed w Rudzie Śląskiej.
W naszych programach pragniemy zwrócić uwagę na to, że cukrzyca typu 2 zagraża dzieciom z nadwagą i rozwija się latami, a niezdiagnozowana lub źle leczona może prowadzić do zaburzeń widzenia, uszkodzenia nerek czy wielu powikłań. To dziś jedna z najbardziej powszechnych chorób cywilizacyjnych.
Cukrzyca najczęściej dotyka osoby starsze, które mają nadwagę, wysoki cholesterol i mało się ruszają. Badania wykazały, że ryzyko zachorowania w dorosłym życiu na cukrzycę typu 2 jest większe u osób, które miały nadwagę w wieku nastoletnim.
Poprzez projekt chcemy również zintegrować pokolenia. Podcasty będą skierowane głównie do dzieci i ich rodziców, opiekunów oraz dziadków, którzy mają ważny wpływ na kształtowanie osobowości i nawyków swoich pociech. Chcemy pokazać jak ważne w problemach z odżywianiem są dobre relacje w rodzinie.
Odcinki będą emitowane codziennie od 19 do 28 listopada 2021 roku o godzinie 18.30 na żywo na YouTube, zostaną tam zapisane i będzie można je obejrzeć w każdej chwili.
Patroni medialni: Guliwer – czasopismo o książce dla dzieci i młodzieży, Agencja Informacyjna, Kulturalnipl, Impressarium.
Projekt dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.
Link do pierwszego odcinka, który będzie miał emisję w piątek (19.11) o 18.30: