Tydzień Zakazanych Książek

W 2020 roku obchody Tygodnia Zakazanych Książek przypadają na okres od 20 września (niedziela) do 26 września (sobota). Tydzień Zakazanych Książek to coroczne wydarzenie mające na celu zachowanie wolności słowa, […]

W 2020 roku obchody Tygodnia Zakazanych Książek przypadają na okres od 20 września (niedziela) do 26 września (sobota).

Tydzień Zakazanych Książek to coroczne wydarzenie mające na celu zachowanie wolności słowa, wolności czytania i zaprzestania cenzury
w literaturze i sztuce. 

Tydzień Zakazanych Książek wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych (Banned Books Week) i jest ściśle związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa. Jest to jedno z tych praw, do których Amerykanie przywiązują duże znaczenie. Prawo do wolności słowa traktują bardzo poważnie, jako prawo podstawowe i w pewien sposób są z niego dumni.

Wiemy, że książki są nośnikami pewnych myśli. I ze względu na różne uwarunkowania np. historyczne, czy z powodów politycznych, obyczajowych, społecznych lub kulturalnych mogą być powszechnie uznawane za szkodliwe, niebezpieczne i zakazane – przykładem jest „Mein Kampf” autorstwa  Adolfa Hitlera. Wydawanie tej książki w Polsce jest zakazane, z oczywistych względów.

Często jednak, jak widać poniżej, na liście książek tzw. niebezpiecznych znajdują się pozycje wartościowe. A samo zjawisko umieszczania książek w kategorii zakazanych nie przeminęło wraz z XX wiekiem i ciągle ma się dobrze.

Lista 10 najczęściej cenzurowanych książek XX wieku:

1.  Grona gniewu  – John Steinbeck [1939]
2.  Kochanek Lady ChatterleyDavid Herbert Lawrence [1928]
3.  Rzeźnia numer pięć czyli Krucjata dziecięca, czyli Obowiązkowy taniec ze śmierciąKurt Vonnegut [1969]
4.  Zabić drozdaHarper Lee [1960]
5.  Fahrenheit 451  – Ray Bradbury [1953]
6.  Buszujący w zbożuJerome David Salinger [1951]
7.  Zwrotnik Raka  – Henry Miller [1934]
8.  Nagi Lunch  – William Burroughs [1959]
9.  Ulysses  – James Joyce [1922]
10.   Rok 1984George Orwell [1949]

Tydzień Zakazanych Książek 2020