Pamięć o Powstaniu Warszawskim w piosenkach – upamiętnienie 75 rocznicy wybuchu powstania

Po raz pierwszy w Skarżysku, 1 sierpnia br. w 75 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, nasza Biblioteka wspólnie z oo. Franciszkanami i Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej Środowiska Szaraków, zorganizowała spotkanie […]

Po raz pierwszy w Skarżysku, 1 sierpnia br. w 75 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, nasza Biblioteka wspólnie z oo. Franciszkanami i Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej Środowiska Szaraków, zorganizowała spotkanie muzyczne „Pamięć o Powstaniu Warszawskim w piosenkach”, umożliwiając mieszkańcom aktywne uczczenie pamięci Powstańców, którzy w 1944 r. podjęli nierówną walkę z okupantem.

Kwadrans przed 17 zebranych na placu przy Klasztorku powitali, Proboszcz Parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Rafał Kołodziejski, Dyrektor naszej Biblioteki Iwona Kowaleska i Prezydent Skarżyska – Konrad Krönig. Uroczystość zaszczycił swoją obecnością Marszałek Województwa Świętokrzyskiego – Andrzej Bętkowski. Punktualnie, w Godzinę „W”, przy dźwiękach syren oddano hołd Powstańcom, a minutę później odśpiewano Hymn Polski. Śpiew piosenek powstańczych prowadził Leszek Steć przy akompaniamencie kapeli działającej przy ośrodku patriotycznym Civitas Polonia. Biblioteka chcąc ułatwić zebranym włączenie się do wspólnego śpiewu, przygotowała 200 sztuk śpiewników z najpopularniejszymi piosenkami walczącej Warszawy.

Gośćmi honorowymi upamiętnienia 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego byli kombatanci AK: Maria Fudala ps. Zuzia, działająca w oddziałach Ponurego, Zofia Kania z Szaraków oraz podkomendni Antoniego Hedy-Szarego – Stefan Kowalski i Jan Pela. W trakcie uroczystości zostali odznaczeni odznaką Kolumbowie Rocznik 20, przyznawaną przez Zarząd Główny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej urodzonym w latach 20-tych ubiegłego wieku.

Odznaka Kolumbowie Rocznik 20

 

O godzinie 18 rozpoczęła się uroczysta Msza święta w intencji ofiar Powstania Warszawskiego celebrowana przez o. Rafała. Homilię na niej wygłosił o. Jacek Szczepanik, który dzień wcześniej, 31 lipca, uczestniczył w Warszawie, na Wojskowych Powązkach, w pogrzebie kpt. Ryszarda Białousa „Jerzego”, dowódcy słynnego Harcerskiego Batalionu „Zośka”. O. Jacek zwrócił jednocześnie uwagę na ważną rolę jaka stoi przed młodymi w budowaniu mostów pamięci między pokoleniami. Wizualnym wzruszającym symbolem takiej więzi pokoleń, może być zapamiętana przez o. Jacka chwila, gdy 90-letnia dziś sanitariuszka Harcerskiego Batalionu „Zośka”, Lidia Ziental „Lidka”, stała przy trumnie swojego dowódcy, kpt. Białousa, wsparta na ramieniu młodego żołnierza Wojska Polskiego.

Na zakończenie nabożeństwa, podobnie jak po zakończeniu pierwszej części muzycznej o. Proboszcz podziękował wszystkim za uczestnictwo w upamiętnieniu bohaterów Powstania Warszawskiego, a zwracając się do najmłodszych zuchów, uczestniczących w uroczystości, nawiązał do homilii o. Jacka i słów sanitariuszki „Lidki”: „Pamiętajcie o nas, gdy my już odejdziemy na wieczną wartę”.

Inicjator i koordynat pierwszej w Skarżysku, muzycznej akcji „Pamięć o Powstaniu Warszawskim w piosenkach”, pracownik Biblioteki, Piotr Salwa, dziękuje wszystkim obecnym na spotkaniu, za przybycie i wspólny śpiew, współorganizatorom za podjęcie inicjatywy i trud w realizacji przedsięwzięcia, a Dyrektorowi Muzeum Powstania Warszawskiego Janowi Ołdakowskiemu za życzliwość i wiarę w lokalną inicjatywę upamiętnienia Powstania Warszawskiego i udzielenie imprezie patronatu.