5 lutego br. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała Dzień Bezpiecznego Internetu we współpracy ze Społeczną Akademią Nauk/Wydział Zamiejscowy w Skarżysku, Komendą Powiatową Policji i Zespołem Szkół Technicznych im. Armii Krajowej. Inicjatywa ta była odpowiedzią na tegoroczne hasło Dnia Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem, które zachęcało lokalne ośrodki edukacyjne i kulturalne do wspierania przedsięwzięcia poprzez wspólną organizację inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów.
Na zaproszenie biblioteki do udziału w wydarzeniu odpowiedziały cztery szkoły średnie: II LO im. A. Mickiewicza, Zespół Szkół Transportowo-Mechatronicznych im. inż. E. Kwiatkowskiego, Zespół Szkół Samochodowo-Usługowych im. W.”Oseta” Wasilewskiego i szkoła współorganizatora, czyli Zespół Szkół Technicznych im. Armii Krajowej.
Dzień Bezpiecznego Internetu rozpoczął się o godz. 9:00 w Filii nr 2 Biblioteki (ul. Sezamkowa) warsztatami „Co wiemy na temat zjawiska cyberprzemocy w sieci?”, które poprowadził pracownik biblioteki. Uczniowie analizowali rodzaje i formy spotykanych w sieci aktów cyberprzemocy, takich jak flaming, cyberprześladowanie, cybernękanie, cyberoczernianie, podszywanie się pod inną osobę w sieci, ujawnianie tajemnic, happy slaping, trollowanie, grooming, sexting, hejtowanie czy phishing.
Na drugich warsztatach, które odbyły się w Zespole Szkół Technicznych uczestnicy imprezy pochylili się nad ofiarą i świadkiem cyberprzemocy, przeżywających silne emocje destabilizujące ich życie. Warsztaty o tej tematyce: „Następstwa cyberprzemocy, czyli czego doświadczają ofiara i świadek” przygotowane zostały przez pracownika Społecznej Akademii Nauk. W Zespole Szkół Technicznych młodzież miała również poczęstunek przygotowany wspólnie przez SAN i ZST.
Kolejne zajęcia „Jak się bronić przed cyberprzemocą? Konsekwencje cyberprzemocy dla sprawców nagannych zachowań w sieci” odbyły się w Filii nr 1 Biblioteki (ul. Towarowa), a poprowadzili je policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Skarżysku-Kamiennej.
Uczestnicy DBI 2019 przemieszczając się między placówkami przeprowadzili dodatkowo mini ankietę wśród napotkanych mieszkańców miasta zadając im pytania, czy oni sami lub ich znajomi doznali w Internecie aktów poniżania, zastraszania, szantażowania, wyzywania, podszywania się pod ich profil czy rozpowszechniania kompromitujących materiałów na ich temat. Uczniowie rozdawali też ulotki z podanymi w pigułce radami, jak radzić sobie z cyberprzemocą i gdzie szukać pomocy.
Dzień Bezpiecznego Internetu DBI obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), utworzone z instytutu badawczego NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) oraz Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym partnerem wydarzenia jest od początku Fundacja Orange, a w tym roku dodatkowo Facebook Polska oraz Google Polska.
Problem zagrożeń w sieci i umiejętność bezpiecznego posługiwania się nowymi technologiami wymaga nieustannego i systematycznego dokształcania, dlatego Dzień Bezpiecznego Internetu, który nagłaśnia te problemy, powinien na stałe zaistnieć w przestrzeni naszego miasta. Biblioteka poleca przy tej okazji książkę Jakuba Szamałka „Cokolwiek wybierzesz”, która była inspiracją dla pracownika biblioteki do zorganizowania obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. Organizator główny dziękuje wszystkim instytucjom, które zaangażowały się i uczestnikom wydarzenia Dzień Bezpiecznego Internetu za podjęcie trudnego tematu bezpieczeństwa w sieci.