Spotkanie DKK – grudzień 2018

10 grudnia odbyło się ostatnie w 2018 roku spotkanie DKK w Skarżysku-Kamiennej, uczestniczyło w nim 7 osób. Omawiane były dwie książki, pierwsza to : „Książę Mgły” Carlosa Ruiza Zafona. Bohaterowie […]

10 grudnia odbyło się ostatnie w 2018 roku spotkanie DKK w Skarżysku-Kamiennej, uczestniczyło w nim 7 osób.

Omawiane były dwie książki, pierwsza to : „Książę Mgły” Carlosa Ruiza Zafona. Bohaterowie książki to trójka rodzeństwa: Max, Alicja, Irina oraz ich rodzice, którzy u schyłku wojny przybyli do małej osady rybackiej na wybrzeżu Atlantyku. Zamieszkali w domu, należącym kiedyś do rodziny Fleishmanów, których syn Jacob utonął w morzu. Od pierwszego dnia pobytu w otoczeniu dzieją się dziwne rzeczy. O wielu tajemnicach rodzeństwo dowiaduje się od nowo poznanego kolegi Rolanda oraz jego dziadka – latarnika Victora Kraya. To właśnie on opowie im o złym czarowniku, Księciu Mgły, który gotów jest spełnić każdą prośbę lub życzenie, ale w zamian żąda bardzo wiele. Coś, co dzieciom wydaje się jeszcze jedną miejscową legendą, szybko okazuje się zatrważającą prawdą…
Klubowiczkom lektura nawet się podobała. Zwrócono uwagę na niepowtarzalny klimat książki, tajemniczość, dramatyczne i dziwne wydarzenia oraz wiele magii w różnych odsłonach. Podkreślono piękny język i opisy.

Wybrane opinie dotyczące książki :

„Książka ciekawa i wciągająca, trzyma w napięciu i zaskakuje. Wiele intryg, zagadek i magii”
„Książka wciągająca, bardzo szybko się czytało. Pełna magii, zaskakujące zakończenie”
„Książę Mgły” jest dość ciężką książką. Czyta się co prawda szybko i przyjemnie, trudno się od niej oderwać ale …pamiętać należy, że obietnice mają moc, dlatego należy uważać co mówimy a przede wszystkim co obiecujemy. Książka naprawdę warta przeczytania!”

Druga omawiana pozycja to: „Co się mieści w dwóch walizkach” Veroniki Peters. Jest to opowieść o życiu w klasztorze benedyktynek. Autorka zdecydowała się wstąpić do zakonu, gdzie przechodzi długi okres próbny. Poznaje zamknięty świat, rządzący się własnymi prawami. Uczy się teologii, ogrodnictwa, pracuje w księgarni… Ale czy to jest to, czego pragnie…
Ta książka również podobała się uczestniczkom spotkania, okazała się ciekawa, wielu rzeczy można było się z niej dowiedzieć. Czytało się ją dosyć przyjemnie.

Wybrane opinie dotyczące książki :

„Książka jest pamiętnikiem, opisującym życie klasztorne, obrzędy religijne, konflikty i wyzwania jakie niesie ze sobą życie zakonnicy”
„Książka ciekawa. Brakowało mi tylko odpowiedzi na pytanie co tak naprawdę kierowało autorką by wstąpić do zakonu”
„Książka daje okazję do poznania klasztornej rzeczywistości. Pokazana w niej jest społeczność Benedyktynów w Niemczech w sposób pozytywny i chyba obiektywny. Ciekawa pozycja. Polecam”