Spotkanie autorskie z Grzegorzem Rakiem

15 listopada 2018 r. w Bibliotece na ul. Towarowej odbyło się spotkanie z Grzegorzem Rakiem – mieszkańcem Skarżyska, który promował swoją debiutancką powieść pt. „Miłość w Rzeczniowie”. Grzegorz Rak od […]

15 listopada 2018 r. w Bibliotece na ul. Towarowej odbyło się spotkanie z Grzegorzem Rakiem – mieszkańcem Skarżyska, który promował swoją debiutancką powieść pt. „Miłość w Rzeczniowie”.

Grzegorz Rak od ponad 20 lat mieszka w Skarżysku, na Kamiennej, a pochodzi z tytułowego Rzeczniowa, wsi położonej obecnie w województwie mazowieckim, a niegdyś w świętokrzyskim. Tam autor się wychował i tam spędził dzieciństwo. Grzegorz Rak przybliżył zebranym swoją rodzinną wieś, zarówno taką, jaką pamięta ja z czasów młodości, jak i we współczesnym wydaniu.

Pan Grzegorz od lat angażuje się w działalność kulturalną, pracował w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach oraz Centrum Kultury i Sportu w Chęcinach. Wcześniej działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów, angażował się w rozmaite działania kulturalne, w tym zainicjowanie tzw. premier studenckich w kieleckim Teatrze im. Stefana Żeromskiego.

Na spotkanie do biblioteki zaprosił dwoje literatów –  Barbarę i Szczęsnego Wrońskich. To właśnie oni czytali fragmenty „Miłości w Rzeczniowie”. Fabuła powieści osadzona jest w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Poza perypetiami dotyczącymi życia osobistego, bohater musi zmagać się więc z realami PRL-u.

Zebrana publiczność zadawała pytania zaproszonemu gościowi, na które chętnie odpowiadał. Całe spotkanie odbyło się w bardzo przyjemnej atmosferze. Na zakończenie można było otrzymać autograf oraz zakupić promowaną książkę.