Spotkanie DKK – październik

15 października odbyło się kolejne spotkanie członkiń Dyskusyjnego Klubu Książki w Skarżysku-Kamiennej, w którym uczestniczyło 7 osób. Na spotkaniu omawiano trzy książki. Pierwsza z nich to : „Kobieta zaklęta w […]

15 października odbyło się kolejne spotkanie członkiń Dyskusyjnego Klubu Książki w Skarżysku-Kamiennej, w którym uczestniczyło 7 osób.
Na spotkaniu omawiano trzy książki.

Pierwsza z nich to : „Kobieta zaklęta w kamień” Marty Fox – opowieść o sile kobiecości i odwadze poszukiwania własnej tożsamości. Pokazuje, jak obudzić w sobie to, co martwe, uśpione, skamieniałe. Jak znów nabrać apetytu na życie i uwierzyć w szczęście. Dzięki temu, że Emilia, bohaterka powieści prowadzi blogowe zapiski o „kobietach mądrych i szalonych, świętych i samotnych, kochających, wściekłych, cierpiących i upokorzonych”, czytelnik znaleźć może wiele ciekawostek z życia autentycznych i znanych kobiet ( Frida Kahlo, Oriana Fallaci, Sydonia von Borch, Emily Dickinson, Anne Sexton, Marilyn Monroe, Maria Skłodowska-Curie).
Książka podobała się klubowiczkom, które stwierdziły, że jest mądra, subtelna, momentami smutna ale dająca nadzieję na lepsze.

Wybrane opinie dotyczące książki : „Kobieta zaklęta w kamień” to lektura dla wszystkich tych, którzy w literaturze szukają łagodnej i mądrej drogi życia. Życia, które w każdym wieku jest ważne by realizować cele swego istnienia”.  „Ciekawe przedstawienie osób. Ładny język. Książka warta przeczytania”. „Książkę polecam…. chciałabym ją mieć w swoim księgozbiorze”

Druga z omawianych pozycji to : „Skóra”, powieść amerykańskiej noblistki Toni Morrison. Jest to historia dziecka … później kobiety, która z powodu koloru skóry doznała wielu cierpień, również ze strony matki. To także opowieść o rasizmie, o krzywdzie, jaką dorośli wyrządzają dzieciom…
Uczestniczkom spotkania ta książka bardzo się podobała, wysoko ją oceniły. Panie stwierdziły, że takiego tematu jeszcze nie poruszaliśmy.

Wybrane opinie dotyczące książki : „Książka ukazuje problemy współczesnego świata : brak miłości, odrzucenie przez rodzinę, odrzucenie z powodu koloru skóry”
„Książka zaskakuje tematyką i problemami. Trudne sprawy…ale dobre zakończenie”.  „Odważna, skłaniająca do refleksji powieść. Mówi o krzywdzie jaką dorośli wyrządzają dzieciom”
„Książka bardzo ciekawie napisana. Porusza problemy rasizmu w Ameryce. Problem braku miłości dziecka ciemnoskórego, którego urodziła biała kobieta. Ładny język, ciekawa kompozycja”

Trzecia omawiana książka to : ”Na grobli” Eustachego Rylskiego – mistrzowsko napisana, zaskakująca zwrotami akcji, bardzo smutna historia pisarza, niegdyś wielkiego i podziwianego, zapatrzonego w swoją wielkość, którego pokonuje historia…
I tu niespodzianka… po raz pierwszy w historii naszego klubu nikt nie przeczytał tej pozycji do końca.
Panie stwierdziły, że język powieści jest piękny, myśli też… ale książka zbyt trudna, ciężka i niezrozumiała.