10 maja 2018 r. w Bibliotece Publicznej przy ul. Towarowej odbyło się spotkanie autorskie z powieściopisarką Karoliną Wilczyńską.
Karolina Wilczyńska jest autorką literatury obyczajowej m.in. bestsellerowej sagi „Stacja Jagodno” oraz nowej serii powieści „Rok na Kwiatowej”. Pisze o tym, co jej zdaniem ma największe znaczenie w życiu – o uczuciach. Z niegasnącym zainteresowaniem słucha ludzkich historii i rozumie kobiece emocje.
Pisarka pochodzi z Kielc, jest absolwentką Akademii Ekonomicznej w Krakowie – ukończyła studia z zakresu bankowości, finansów oraz zarządzania. Pisanie od wczesnych lat było jej ulubionym zajęciem, ale zanim stało się sposobem na życie, zajmowała się wieloma rzeczami. W swojej karierze pracowała jako terapeuta i prowadziła fundację. Praca terapeuty do pewnego stopnia znajduje odbicie w jej twórczości.
Zadebiutowała w 2006 r. powieścią „Perfomens”. Kolejno wydane książki to: „Ta druga”, „Anielski kokon”, „Jeszcze raz, Nataszo”, „Ja, kochanka”, „Dasz radę, Nataszo” oraz bestsellerowy cykl „Stacja Jagodno”. Szósty tom „Stacji Jagodno” powstał na specjalne życzenie czytelniczek, autorka przewiduje, że ukaże się 10 tomów sagi opisującej losy mieszkańców Zagnańska. W kwietniu premierę miała jej najnowsza powieść pt. „Dotyk słońca” – jest to 3 tom nowej serii „Rok na Kwiatowej”. Pani Karolina powiedziała, że w zamyśle ma być 4 tomy tej serii, tak jak są cztery pory roku. Bohaterki mające kwiatowe imiona (Malwina, Liliana, Róża i Wioletta) są odzwierciedleniem tych pór pod względem cech charakteru i wyglądu. Podobnie jak w Stacji Jagodno bohaterowie są wymyśleni przez pisarkę ale miejsca istnieją w rzeczywistości. Kielczanki już odkryły, że odpowiednikiem bloku przy ulicy Kwiatowej jest budynek przy ul. Wiosennej w Kielcach.
Powieści Karoliny Wilczyńskiej znajdują odbiorców głównie wśród pań, ale na spotkaniu liczącym ponad pięćdziesiąt osób nie zabrakło też panów. Obecna była również skarżyska młodzież. Autorka po krótkim wstępie postanowiła odwrócić zwyczajowy cykl spotkań autorskich i najpierw poprosiła o pytania. Goście spotkania, szczególnie uczniowie, pytali przede wszystkim o inspiracje i metody pracy. Wilczyńska mówiła, że choć lubi pisanie, to nie lubi samego fizycznego spisywania historii na klawiaturze. A historie te, jak powiedziała, przychodzą po prostu z życia, z rozmów z ludźmi, z obserwacji świata. Młodzież uczestniczącą w spotkaniu przekonywała, że nie warto martwić się krytyką i tzw. „hejtem” – dużo lepiej jest zainteresować się swoimi bliskimi, ludźmi prawdziwymi, bo to z nimi żyjemy i tylko od nich przyjmować konstruktywną krytykę.
Dla pisarki bardzo ważne, nie tylko w samej twórczości, są emocje. – Najważniejsze to wzbudzić w czytelniku emocje. O to, moim zdaniem, chodzi w literaturze – stwierdziła.
Po spotkaniu była możliwość zakupienia książek p. Karoliny oraz otrzymać od niej autograf.