Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 roku – przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – ogólnopolska akcja publicznego czytania wybitnych polskich dzieł literackich. Akcja, mająca na celu promocję czytelnictwa i propagowanie rodzimej literatury, ma również inspirować i łączyć ludzi ponad codziennymi podziałami, wzmacniając tym samym wspólnotę narodową.
Do tegorocznej, szóstej już edycji, internauci wybrali dramat Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”. Utwór ten powstał na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Ponadto jest to barwna opowieść o Polsce i Polakach, o tradycji i historii, o niewykorzystanych szansach czy zaniedbaniach, pokazuje także przenikliwe diagnozy dotyczące losów Rzeczypospolitej.
2 września podczas Narodowego Czytania 2017 przypominaliśmy niepowtarzalny nastrój Wesela, wyjątkowych bohaterów dramatu, jego refleksyjność, ale też ironię i cięty język. Uczestnicy spotkania mogli raz jeszcze przekonać się o tym, że nasza literatura stanowi integralną część narodowej kultury. Kultury, która potrafi zbliżyć do siebie pokolenia i stać się okazją do rozmowy.
Akt I dramatu przeczytały panie z Dyskusyjnego Klubu Książki (p. Henryka Figarska, p. Maryla Bodulska oraz p. Zofia Ciosk), moderator skarżyskiego DKK – Agnieszka Kołodziej oraz zastępca prezydenta p. Krzysztof Myszka.
Akt II „Wesela” został wyświetlony na ekranie – był to fragment filmu z 1973 roku, w reżyserii Andrzeja Wajdy.
Akt III (ostatni) czytały pracownice Biblioteki (panie: Lidia Talaga, Anna Herman i Dorota Kolańska).