You are currently viewing Tomasz Raczek – spotkanie autorskie

Tomasz Raczek – spotkanie autorskie

31 maja 2017 r. w czytelni Filii nr 2 PiMBP przy ul. Towarowej w Skarżysku-Kamiennej odbyło się spotkanie autorskie ze znanym krytykiem filmowym i dziennikarzem – Tomaszem Raczkiem.

Tomasz Raczek jest znanym publicystą, wydawcą, krytykiem filmowym, autorem programów telewizyjnych i radiowych. Starszej publiczności znany jest z programu telewizyjnego „Perły z lamusa”, który prowadził wspólnie z Zygmuntem Kałużyńskim, w latach 1990-2000. Pan Tomasz jest absolwentem Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Był pierwszym redaktorem naczelnym „Playboya”, jej polskiej edycji. Prowadził programy telewizyjne w TVP1, TVP2, Canal+, Kino Polska, nFilm HD, nFilm HD 2 i radiowe (Polskie Radio, Tok FM, RMF FM, Radio Klasyka). W latach 2012–2013 był redaktorem naczelnym miesięcznika „Film”. Pracował też jako kierownik literacki Zespołu Filmowego „Oko”, Teatru Rozrywki w Chorzowie, Teatru Komedia w Warszawie i Teatru Muzycznego w Gdyni. Za osiągnięcia w dziedzinie krytyki artystycznej otrzymał wiele prestiżowych nagród.

Podczas środowego spotkania p. Tomasz Raczek w ciekawy sposób opowiadał o swoich życiowych wyborach, począwszy od czasów szkolnych i pierwszego honorarium za napisanie recenzji z festiwalu opolskiego (na temat debiutantki Anny Jantar), przez okres studencki, kiedy udzielał się w różnych programach telewizyjnych i radiowych, festiwalach oraz pisząc felietony i recenzje do ówczesnej prasy, po czasy obecne. Z tej perspektywy widać czy wybory, którymi się kierował były właściwe i dobre dla niego. Podkreślał, że trzeba podążać za swoimi marzeniami, podejmować próby ich realizacji, nawet jeśli wiąże się to z ryzykiem porażki. Mówił też do młodych ludzi, żeby mieli odwagę wyrażać swoje zdanie, nie byli tacy jak inni, tylko podejmowali indywidualne decyzje i byli za nie odpowiedzialni, gdyż w latach 14 – 24 młody człowiek chłonie wiedzę „jak gąbka” i żyje 10 razy szybciej. To, co w tym czasie pozna, nauczy się i zaowocuje w późniejszym jego życiu, w czasie kiedy osiągnie np. czterdziestkę. Przekazywał te treści zgromadzonej publiczności ilustrując je przykładami ze swojego życia, opowiadając o swoich pasjach i zainteresowaniach, pierwszej pracy za granicą (w 1980 r. w Anglii pracował najpierw w restauracji, a później w wytwórni płytowej Virgin Records, gdzie poznał i zaprzyjaźnił się z właścicielem Richardem Bansonem. Zaczynał tam od sprzątania magazynu, by później zostać asystentem Bansona do spraw Europy Wschodniej). Mówił o początkach kariery zawodowej i pracy w prasie i telewizji. O swojej budującej się długi czas przyjaźni z Zygmuntem Kałużyńskim.

Lekcja jaka z tego płynęła to, to że nie można się „obrażać” na warunki pierwszej pracy, że trzeba być wszechstronnym, posiadać szerokie horyzonty, nie ograniczać się do wąskiej specjalizacji, bo nigdy nie wiadomo, co może się w życiu przydać. Trzeba też umieć się zaprezentować i dać poznać pracodawcy jakie ma się zdolności (bez względu na stanowisko na jakim się pracuje), bo to otwiera drogę do awansu i osiągnięcia potem sukcesu.

Tomasz Raczek podzielił się z nami również swoim marzeniem (zawsze chciał być żeglarzem i pływać na statku), o którym głośno mówił, bo nigdy nie wiadomo kto tego słucha, a być może jest wśród słuchaczy osoba, która może pomóc spełnić te marzenie. I tak też się stało w jego przypadku. Opowiedział m.in o pracy na stanowisku oficera rozrywkowego Polskich Linii Oceanicznych na statku „Stefan Batory”, której poświęcił rok swojego życia.

Z młodszą publicznością dzielił się ciekawymi spostrzeżeniami życiowymi. Podkreślał, że to jak będzie wyglądać ich życie w młodym wieku, tak będzie wyglądało później. Zdobyta wiedza i doświadczenie kształtuje zarówno charakter i postawę człowieka jak i jego karierę zawodową. Zachęcał też młodych ludzi do pracy nad swoim głosem. Jego zdaniem  odpowiednia tonacja i dykcja mogą przydać się w każdym zawodzie.

Dziś sukces odniesie ten, który jest najbardziej wszechstronny ze wszystkich. Specjalizacja jest ograniczeniem, a wszystko co jest ograniczeniem jest osłabieniem. Żeby dać sobie radę trzeba być silnym wewnętrznie i zawodowo. Żyjemy w epoce, gdzie nie pracuje się przez całe życie w jednej firmie. W XXI wieku nie ma co na to liczyć. Musimy być przygotowani na zmiany pracy i miejsca zamieszkania, bo wtedy możemy odnieść prawdziwy sukces. Jeżeli się uprzemy, że tu i tylko to – będziemy słabsi, mniej zarabiali i nie będziemy mieli szansy na ciekawe życie. To co dobre wymaga uniwersalności, szerokich horyzontów, elastyczności i gotowości na różne wyzwania – mówił Tomasz Raczek.

Zebrana publiczność zadawała pytania zaproszonemu gościowi, na które chętnie odpowiadał Całe spotkanie odbyło się w bardzo dobrej atmosferze. Po spotkaniu można było otrzymać autograf od autora.

Można było nabyć dwie książki Tomasza Raczka: „Kinopassana”„Kultowe rozmowy” napisaną wspólnie z Katarzyną Marcysiak oraz płytę „Sztuka słuchania filmów. Przeboje” – filmowe przeboje muzyczne z broszurą opisującą ich dobór.