27 czerwca odbyło się spotkanie DKK w Skarżysku-Kamiennej, uczestniczyło w nim 9 osób. Przedmiotem dyskusji były dwie książki, pierwsza z nich to: „Na szpulce niebieskiej nici” Ann Tyler. Jest to pięknie opowiedziana historia trzech pokoleń rodziny Whitshanków, rodziny mającej swe tajemnice, rytuały i nieopowiedziane historie.
Powieść podobała się prawie wszystkim uczestniczkom spotkania, stwierdzono, że jest ona mądra, ciepła i wzruszająca. Zmusza do refleksji i zastanowienia się nad życiem. Czyta się ją z przyjemnością.
Wybrane opinie dotyczące książki :
„Książkę warto przeczytać. Ciekawie przedstawione są portrety bohaterów. Szczególnie wzruszają sytuacje życia codziennego najstarszych. Książka zmusza do refleksji na temat życia”
„Ciekawie się czyta. Akcja szybka…Trochę dołująca bo zbyt dużo o starości i odchodzeniu. Smutek. Ale przeczytać warto”
„Lektura niezbyt ciekawa. Sprawia trudności w powiązaniu rodzinnych układów, dialogi puste, niekonieczne w pewnych sytuacjach. Trudy codziennego życia często powierzchownie pokazane”
Druga omawiana pozycja to: „Chłopak z kresów” czyli wspomnienia Michała Jaśnikowskiego. Autor był synem chłopa, wcześniej został osierocony, jego dzieciństwo i młodość to bardzo ciężka praca, którą zdobył miejsce w życiu społecznym. Pod koniec życia spisał swą historię.
Ta książka wywarła duże wrażenie na klubowiczkach, panie z zainteresowaniem przeczytały historię Michała Jaśnikowskiego, podziwiając go za upór z jakim dążył do celu i pracowitość.
Wybrane opinie dotyczące książki:
„Losy dziecka, chłopca, sieroty – bardzo trudne dzieciństwo, które może przygotowało go do ciężkiej pracy w dorosłym życiu. Mimo trudności doszedł do „ludzi, rodziny, pieniędzy”. Zbudował dla rodziny dom, wykształcił dzieci. Wspomnienia ojca dla dzieci i wnuków. Wzruszające”
„Książka ukazuje nędzę galicyjską. Trudne czasy okresu I i II wojny… Autor tego pamiętnika bardzo szczegółowo przedstawia losy swojej rodziny. Podkreśla takie cechy charakteru jak : uczciwość, pracowitość, zaufanie. Ciężką pracą i poczuciem obowiązku można wiele osiągnąć – autor „wyuczył” swoje dzieci i postawił duży dom”