Biblioteka-Wojciech-Jagielski-
Biblioteka-Wojciech-Jagielski

Spotkanie autorskie z Wojciechem Jagielskim

17 maja 2016 roku odbyło się w naszej Bibliotece spotkanie autorskie zorganizowane we współpracy z Dyskusyjnym Klubem Książki działającym przy Bibliotece w Skarżysku-Kamiennej oraz Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Kielcach, a finansowane ze środków Instytutu Książki.

Gościem był Wojciech Jagielski – reporter, wieloletni dziennikarz i korespondent Gazety Wyborczej, autor książek o Kaukazie, Afganistanie, Czeczenii, Ugandzie i Republice Południowej Afryki.
Spotkanie prowadziła pani Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz – redaktor Rozgłośni Polskiego Radia w Kielcach, która nie tylko przygotowała  merytoryczną stronę zebrania, ale także zadbała o ciepłą i serdeczną atmosferę.

Bohater spotkania zadziwił zebranych erudycją, skromnością, poczuciem humoru i talentem opowiadania o rzeczach trudnych prostym językiem. Zapytany o wybór zawodu, stwierdził, że reporterem został z przypadku: „Pisanie reportaży to nie był mój wybór. W pewnym momencie zacząłem pisać coś, co nie było już depeszą, a nie było jeszcze reportażem”.

Autor  wielokrotnie podkreślał, że reporter jest od opisywania, a nie od wartościowania. Wyjeżdżając w rejony ogarnięte wojną lub rewolucją zamienia się w „robota”, dla którego liczy się tylko wykonanie zadania. Jako Wojciech Jagielski przejmuje się i wzrusza, ale jako reporter jest chłodnym obserwatorem. Jest przecież w pracy – o czym mówi zanim wejdzie w inne relacje, ze swoimi rozmówcami. Opowiadał o pasji dziennikarza, radach i relacjach międzyludzkich, również o osobach mu bliskich jak żona Grażyna, czy wieloletni współpracownik, fotoreporter Krzysztof Miller.

Zgromadzeni – około 85 osób, mogli wysłuchać co wiąże reportera Jagielskiego z Ernestem Hemingwayem, a co z Ryszardem Kapuścińskim. Odniósł się także, do pracy dziennikarza dzisiaj, do spraw uchodźców z rejonów ogarniętych konfliktami i do dzisiejszej sytuacji w Europie i kraju.
Ciekawie opowiadanych przygód było dużo. Na zakończenie spotkania publiczność mogła zadawać pytania, na które publicysta chętnie odpowiadał. Można było również zakupić książki „Modlitwa o deszcz” lub „Wszystkie wojny Lary” autorstwa Wojciecha Jagielskiego i otrzymać od niego autograf.