30 maja odbyło się spotkanie DKK w Skarżysku-Kamiennej, uczestniczyło w nim 8 osób. Omawiano dwie książki, pierwsza to : „Klan czerwonego sorga” Mo Yan, jest to najbardziej znana powieść tego autora. Jedyna, która została zekranizowana, w Polsce zaś ukazała się dopiero po zdobyciu przez pisarza Nagrody Nobla.
Powieść przedstawia losy pewnej trzypokoleniowej rodziny na tle wojny japońsko-chińskiej. Losy bohaterów łączą się z historią, która bezlitośnie wdziera się w ich codzienność. Jedyną stałą w ich życiu jest czerwone sorgo, jedna z najważniejszych roślin zbożowych w Chinach. Przerabia się ją na kaszę, mąkę, paszę dla zwierząt oraz wytwarza się z niej wódkę.
Powieść Mo Yan okazała się piękna i wzruszająca, wywarła na klubowiczkach wielkie wrażenie. Co prawda niektóre osoby ze względu na opisy brutalności i okrucieństwa nie doczytały jej do końca. Pozostałe osoby uznały, że jest bardzo wartościowa, należy ją przeczytać a nawet mieć we własnej biblioteczce.
Wybrane opinie dotyczące książki :
” Książka pokazująca Chiny i losy ludzi w czasie wojny japońsko-chińskiej ; trzy pokolenia i ich smutne losy. Drastyczne opisy walk, śmierci…przepiękne opisy przyrody. Opisy sorga to dla mnie „mistrzostwo świata”. Polecam! Kupię i dołożę do innych pozycji autora, które posiadam.”
„Autor w doskonały sposób przedstawia realizm Chin. Literacki, piękny język. Doskonała książka.”
„Makabryczna a zarazem piękna książka. Wiele odrażających, koszmarnych opisów przeplata się z poetyckimi, pięknymi opisami przyrody.”
Druga omawiana pozycja to „Stracony poranek” Gabrieli Adamesteanu. Przy tej lekturze czytelnicy przenoszą się do Rumunii, lat osiemdziesiąte XX wieku. Gdzie pewnego ranka siedemdziesięcioletnia Vica Delcă postanawia wybrać się z wizytą do IvonyScarlat. Jeśli ją zastanie, może liczyć na pieniądze. Jeśli nie – poranek będzie stracony… Nim dojdzie do spotkania, Vica poddaje się fali wspomnień. Od tego momentu powieść to dwa plany czasowe – wspomnienia Viki i Ivony, obejmujące czas od wybuchu Wielkiej Wojny aż po lata osiemdziesiąte ubiegłego wieku.
Klubowiczki uznały, że książka jest uniwersalna, smutna ale ciekawa. Wiele w niej nieszczerości i hipokryzji ale zdecydowanie warto ją przeczytać
Wybrane opinie dotyczące książki :
no images were found