You are currently viewing EkoPaka w bibliotece

EkoPaka w bibliotece

W oddziale dla dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skarżysku-Kamiennej przy ul. Towarowej realizowany jest kolejny temat EkoPaki, tym razem dotyczy on tworzyw sztucznych.
Przypomnijmy: Biblioteka nasza uczestniczy w ogólnopolskim projekcie edukacji ekologicznej „EkoPaka – zamykamy obieg surowców”.
5 lutego 2016r. rozpoczęliśmy cykl zajęć dla młodych ekologów, w których udział biorą dzieci klas I – III ze szkół podstawowych z terenu miasta oraz powiatu skarżyskiego.
Na zajęciach wykorzystując materiały z EkoPaki – klocki Lego, historyczne łamigłówki (tangram), wyjątkowe kolorowanki z motywem mandali i moc gier staramy się przekazać dzieciom w atrakcyjny sposób , przez zabawę, że produkując plastikowe opakowania i przedmioty – oddziałujemy na środowisko i możemy świadomie wybrać trwałe oraz uniwersalne przedmioty.
Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się czym są tworzywa sztuczne, jak są pozyskiwane i do czego są wykorzystywane w życiu codziennym. Aż wreszcie jak możemy je wykorzystywać powtórnie, żeby najmniej szkodzić przyrodzie, a jednocześnie nam samym.
W trakcie zabawy masą plastyczną dzieci odzwierciedlały proces powstawania plastikowych zabawek. Od wydobycia ropy naftowej poprzez rafinerię i fabrykę aż do gotowych przedmiotów. Dzieci mogły zaobserwować jak: z jednej strony szybko wyczerpuje się surowiec naturalny – ropa naftowa czy gaz ziemny, a z drugiej rośnie góra plastikowych przedmiotów. Zastanawiały się jak zaradzić temu, żeby nie niszczyć środowiska naturalnego i wniosek był jeden – segregować odpady. Dzięki recyklingowi tworzyw sztucznych chronimy zasób naturalny przed wyczerpaniem.
Dużo atrakcji dostarczyły dzieciom klocki Lego oraz folia piankowa, z której tworzone były własne tangramy.

Do tej pory w zajęciach uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych z Lipowego Pola, Majkowa, Skarżyska z SP8.

Szkoła podstawowa z Lipowego Pola:

Szkoła podstawowa z Majkowa:

no images were found

Szkoła podstawowa nr 8: