You are currently viewing Marek Krajewski – spotkanie autorskie

Marek Krajewski – spotkanie autorskie

30 października 2015 r. mieliśmy ogromną przyjemność gościć w progach naszej biblioteki, przy ul. Towarowej 20, autora książek kryminalnych – p. Marka Krajewskiego. Spotkanie autorskie zostało zorganizowane w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki finansowanych przez Instytut Książki w Warszawie.

Pan Marek Krajewski jest wrocławianinem, z wykształcenia filologiem klasycznym. Zadebiutował w 1999 roku, powieścią „Śmierć w Breslau”, osadzoną w realiach przedwojennego Wrocławia. Od 2007 roku poświęcił się wyłącznie pisarstwu, dzieląc rok na dwie części. W pierwszej pisze książki (od 8 rano do 13-tej), w okresie wakacji wypoczywa, a po nich rozpoczyna drugą część przeznaczoną na promocję wydanych książek oraz spotkania autorskie ze swoimi czytelnikami. Do tej pory napisał 15 książek. Były wśród nich pisarskie duety (2 książki z Mariuszem Czubajem oraz jedna z Jerzym Kaweckim). Jego książki zostały przetłumaczone na 20 języków. Marek Krajewski zdobył wiele nagród i wyróżnień, a w 2015 roku otrzymał medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że ponieważ autor utrzymuje się tylko z pisania książek, to dlatego rok dzieli na dwie części. Krajewski przyznał jednak, że pisze książki także po to, by dostarczyć czytelnikowi rozrywki. Jego powieści kryminalne rozgrywają się
w dokładnie zarysowanych realiach topograficznych i historycznych dwóch miast, z którymi jest związany emocjonalnie – Wrocławia i Lwowa. Ostatnio do tego duetu dołączyły okolice Darłowa, gdzie autor chętnie wypoczywa. Autor opowiadał o fascynacji historią już od dziecięcych lat, o tym w jaki sposób zdobywał wiedzę o międzywojennym Wrocławiu. Wyjaśnił: „Jako dziecko słyszałem wiele opowieści o stronach rodzinnych, głównie z ust mojego wujka. Gdy pojechałem do Lwowa, przypomniały mi się one i postanowiłem umieścić akcję moich kolejnych książek właśnie w tym miejscu”. Dodał, że po 60. roku życia ma zamiar pisać powieści historyczne.
Pan Marek Krajewski zainteresował się także literaturą faktu. W 2015 roku ukazała się książka „Umarli mają głos”, napisana wspólnie z patologiem sądowym – Jerzym Kaweckim.
Ze strony licznie zgromadzonej publiczności padło wiele pytań, na które autor udzielał wyczerpującej odpowiedzi. Na zakończenie spotkania można było zakupić książki autorstwa naszego gościa i otrzymać jego autograf.