28 września odbyło się spotkanie DKK w Skarżysku-Kamiennej, uczestniczyło w nim 6 osób. Omawiano dwie książki, pierwsza z nich to „Wybór Ireny” Remigiusza Grzeli, który w swej opowieści pokazuje postać Ireny Gelblum, kobiety w czasie wojny biorącej udział w powstaniu warszawskim. Później kobieta ta znika, a w jej miejsce pojawia się Irena Waniewicz – dziennikarka, która całkowicie odcina się od dawnych znajomości i wydarzeń. Ona z czasem też znika i pojawia się włoska poetka Irena Conti Di Mauro. Irena zmienia tożsamość i za każdym razem zaczyna życie na nowo by zapomnieć, by wymazać prawdę z pamięci…
Lektura tej książki z pewnością poruszyła wyobraźnię klubowiczek. Mimo, że w spotkaniu uczestniczyło tylko sześć osób to dyskusja była burzliwa i pasjonująca, przywołała wiele porównań a nawet wspomnień i trwała bez mała 1,5 godz.
Wybrane opinie dotyczące książki :
„Książka, którą się ciężko czytało ale pogłębiłam dzięki niej wiedzę o getcie i okresie powojennym w Polsce i Palestynie. To opowieść o życiu Ireny Conti, która zmieniła po wojnie tożsamość, szukała miłości i szczęścia. Zdobyła uznanie na świecie ale nie zyskała „uspokojenia”. Nie odnalazła się w roli żony, matki i babki. To tragiczna postać. Warto książkę przeczytać a nawet ją mieć dla siebie. Polecam do refleksji”
„Wybór Ireny” to książka mająca duże walory poznawcze i wychowawcze. Ukrywanie tożsamości przez bohaterkę spowodowane było strachem przed identyfikacją. Wojna deprawuje też ludzi, ci uczciwi starają się znaleźć po wojnie swoje miejsce w życiu. Często chcą wyprzeć z pamięci to, co ich bolało”
„Wybór Ireny” jest książką, która nie interesuje mnie ze względu na tematykę skierowaną na sytuacje polityczne we współczesnym świecie. Nie odnalazłam w niej interesujących problemów dotyczących prawdy współczesnego człowieka”
Druga omawiana pozycja to : „Żona_22” Melanie Gideon. Jest to opowieść o Alice Buckle – żonie, mamie dwojga nastolatków i entuzjastce Facebooka, która decyduje się wziąć udział w anonimowym internetowym badaniu na temat małżeństwa w XXI wieku, nie podejrzewa, jak bardzo odmieni to jej życie. Odpowiadając na pytania z kwestionariusza, jako Żona_22, zaczyna się zastanawiać, czy wciąż kocha męża, czy warto było zrezygnować z kariery, by zająć się dziećmi i domem, i czy jest szczęśliwa.
Ta książka niezbyt przypadła do gustu uczestniczkom spotkania.
Wybrane opinie dotyczące książki :
„To nie jest książka dla starszych ludzi”
„Książka o braku porozumienia i między małżonkami i dziećmi. W obecnym świecie „młodych” ludzie komunikują się przez Internet a nie bezpośrednio”
„Nie identyfikuję się z Marzeną Rogalską i nie przyjmuję Żony_22 do grona swoich przyjaciół”