29 czerwca odbyło się ostatnie przed wakacyjną przerwą spotkanie DKK w Skarżysku-Kamiennej, uczestniczyło w nim 7 osób. Omawiano dwie książki, pierwsza z nich to „Dwie kochanki”, której autorem jest Marek Harny.
Jest to opowieść o gorzkiej polsko-żydowskiej historii, bolesnych rozliczeniach i inicjacji w dorosłość. Czytelnik przenosi się w
ostatnie lata XX wieku do Prowansji, gdzie pisarz Marcin Cichy zmuszony jest dokonać obrachunku z własnym życiem. Podążając śladami tragicznie zmarłej Maryli-Miriam, swej pierwszej miłości, próbuje równocześnie odnaleźć swoją ścieżkę, którą przed laty zagubił gdzieś między Nowym Sączem, Krakowem i Paryżem. Związek z Agatą, nową kobietą jego życia, rozbudza w nim zarówno nowe nadzieje, jak i stare niepokoje. Oboje muszą stawić czoło przeszłości.
Książka przypadła do gustu uczestnikom spotkania, wszyscy ocenili ją bardzo wysoko i uznali, że jest godna przeczytania.
Wybrane opinie dotyczące książki :
„Książka uczy, bulwersuje i zaskakuje. Należy ją przeczytać aby więcej dowiedzieć się o sytuacji Polaków i Żydów w okresie II wojny światowej”
„Bardzo ciekawa książka ukazująca historie Polaków w czasie wojny i tuż po niej”
„Autor stawia niewygodne dla Polaka pytania i tezy. Podważa mit bohatera „Akowca”. Ludzie są tu niejednoznaczni, ich motywy zmuszają do refleksji nad każdym z nas. Ile zła i dobroci, i obojętności kryje się w każdym z nas. Kim staje się człowiek w sytuacji zagrożenia. Jak blisko od miłości do nienawiści. Autor nie daje odpowiedzi na podstawowe egzystencjonalne pytania”
Druga omawiana książka to : „Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)” Pavola Rankova.
Pierwszego września 1938 roku na basen w Levicach gdzieś w centrum Europy trzech nastolatków – Węgier, Czech i Żyd – organizuje prywatne zawody pływackie. Nagrodą dla zwycięzcy będzie prawo do ubiegania się o względy pięknej rówieśniczki Márii. Peter, Jan i Gabriel nie wiedzą jednak, że ich wyścig będzie trwał przez kolejne 30 lat. Młodzieńcza miłość zmieni życie całej czwórki. Fascynacji jedną kobietą nie przerwą ani wojna, ani pierwsze dwie dekady komunistycznych rządów w Czechosłowacji, choć historia i polityka wystawią ich przyjaźń na ciężką próbę.
Ta pozycja również okazała się ciekawa i znalazła uznanie w oczach klubowiczów, oceniono ją bardzo dobrze.
Wybrane opinie dotyczące książki :
„Książka bardzo ciekawie napisana. Opowiada o takich uczuciach jak przyjaźń i miłość na tle przemian ustrojowych na terenach obecnych Czech, Słowacji i części Węgier. Co weźmie górę – przyjaźń czy miłość?”
„W ciekawy sposób pokazane losy trzech chłopców Węgra, Żyda i Czecha na tle historyczno-politycznych przemian”
„Genialnie napisana powieść „