8 grudnia odbyło się ostatnie w 2014 roku spotkanie DKK w Skarżysku-Kamiennej, uczestniczyło w nim 10 osób. Przedmiotem dyskusji były dwie książki, pierwsza to : „Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa”, której autorem jest Haruki Murakami. Jest to piękna opowieść o człowieku , który w latach młodości został odrzucony przez przyjaciół. Tsukuru bardzo ciężko to przeżył. Ta zadra trwała w jego sercu długie lata i bardzo głęboko zakorzeniła się w psychice, na tyle głęboko, że nie potrafił stworzyć trwałego związku bez lęku przed odrzuceniem. Po wielu latach Tsakuru postanawia dowiedzieć się, co właściwie się wtedy stało. Odwiedza po kolei dawnych przyjaciół i próbuje odkryć tajemnice przeszłości. Dlatego wraca do rodzinnej Nagoi, wyrusza w podróż do Finlandii i zaczyna proces uzdrawiania.
Pozycja Murakamiego wywołała gorącą dyskusję, wszystkim bardzo się spodobała i bardzo wysoko została oceniona. Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę na to że jest dobrze napisana i skonstruowana, że porusza mnóstwo problemów i sprawa ogólnoludzkich. Autora chwalono za to, że skupił się na opisywaniu przeżyć wewnętrznych.
Wybrane opinie dotyczące książki :
„Książka porusza wiele współczesnych problemów wobec których czytelnicy nie są obojętni. Autor zmusza do zastanowienia się, wzrusza i prowokuje do dyskusji”
„Piękna współczesna książka. Prosty język, łatwa w czytaniu, „wciągająca” treść. Książka o samotności, odrzuceniu i stracie. Polecam!”
„Trudne przeżycia bohatera postawionego w ciężkiej sytuacji życiowej. Przeżycia wewnętrzne wnikliwie opisujące skomplikowaną fabułę. Powrót do przeszłości, kluczem do rozwiązania teraźniejszych problemów i uporania się z własną udręką i cierpieniem. Książka wciągająca i nie pozostawiająca nikogo obojętnym”
„Godna uwagi powieść, której treść ogólnoludzkich przeżyć przeżyć przykuwa uwagę, dostarcza przeżyć czytającemu, pomaga w zrozumieniu psychiki człowieka. Bohater – narrator – człowiek w szerokim pojęciu tego słowa. Osobiście brakowało mi charakterystycznych cech tego narodu”
„Główny bohater wyrusza w podróż w głąb samego siebie, do miasta dzieciństwa, do Finlandii…pokazując jak daleko trzeba do samego siebie”
Druga omawiana pozycja to : „Niewolnice” Dolen Perkins-Valdez. Jest to poruszająca, intrygująca i trzymająca w napięciu powieść, opisująca
losy ciemnoskórych kobiet u schyłku epoki niewolnictwa. Cztery młode kobiety są wykorzystywane seksualnie przez swoich panów. Na stronach powieści obserwujemy budzącą się w nich samoświadomość, pragnienie wolności i szacunku do samych siebie.
Ta pozycja również podobała się klubowiczom, oceniono ją dobrze zwracając uwagę na to, że jest smutna nawet bardzo ale czyta się ją przyjemnie.
Wybrane opinie dotyczące książki :
„Autorka opisuje w bardzo ciekawy i interesujący sposób dzieje czarnoskórych kobiet, które są wykorzystywane seksualnie przez swoich panów. Z czasem pragną wolności i szacunku dla siebie. Powieść trzymająca w napięciu, chwytająca za serce”
„Smutne życie niewolnicw Ameryce, gdzie pan był władcą życia i śmierci”
„Pomimo dość trudnej i wzbudzającej różnorodne emocje tematyki czyta się bardzo przyjemnie i lekko”
„Trudne życie niewolnic w połowie XIX wieku. Ciekawe obserwacje ich życia. Dążenie do wolności, ograniczone bezwzględnym zachowaniem ich panów”