You are currently viewing Tydzień Zakazanych Książek 2014

Tydzień Zakazanych Książek 2014

Tydzień Zakazanych Książek

21-27 września 2014 r.

Tydzień Zakazanych Książek, jest to kampania społeczna wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych obchodzona na całym świecie od 1982 r.. Jest ściśle związana z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, mówiącej o wolności słowa. Biblioteki, księgarnie oraz inne instytucje kulturalne przypominają w tym czasie o znaczeniu wolności intelektualnej i niebezpieczeństwu, jakie niesie za sobą ograniczanie dostępu do informacji poprzez zakazywanie książek.

Tak jak przed rokiem także Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Skarżysku–Kamiennej, włączyła się w obchody tego międzynarodowego święta. W filii dla dorosłych przy ul. Towarowej 20 przygotowano dla Czytelników wystawę dotyczącą książek zakazanych. Czytelnicy dowiedzą się dlaczego poszczególne tytuły trafiły na listę ksiąg zakazanych. Celem jest także przypomnienie historycznych przyczyn stosowania cenzury. Na przestrzeni lat książki zakazywano z najróżniejszych powodów. Powieść „Przygody Hucka Finna” Marka Twaina dla jednych wydawała się rasistowska, inni postrzegali ją jako „zbyt tolerancyjną”. „Lot nad kukułczym gniazdem” Kena Keseya oskarżano o gloryfikowanie działalności przestępczej. Należy dodać, że nadal kontrowersje budzi wydawanie książki Adolfa Hitlera pt. „Mein Kampf. Wśród najczęściej cenzurowanych w USA książek zeszłego roku na czwartym miejscu jest słynne „50 twarzy Greya” E.L. James.

Pozycje, które dziś wchodzą w skład kanonu lektur, niejednokrotnie znalazły się na indeksie ksiąg zakazanych ze względów politycznych czy obyczajowych. Jednak sposób patrzenia na literaturę zmienia się.

Polecamy„Krótką historię książek zakazanych” autorstwa Wernera Fulda.