21 maja odbyło się spotkanie DKK w Skarżysku-Kamiennej, uczestniczyło w nim 8 osób. Na spotkaniu omawiano dwie pozycje, pierwsza z nich to „Skazani na ciszę” Davida Lodge’a. Jej bohater Desmond Bates jest emerytowanym profesorem lingwistyki, życie na emeryturze nie sprawia mu jednak radości i przyjemności bowiem zaczyna mu brakować akademickiego ruchu. W tym samym czasie Desmond zaczyna tracić słuch, co staje się źródłem wielu nieporozumień, kłopotliwych sytuacji i utarczek w domu.
Książka wywarła bardzo duże wrażenie na uczestnikach spotkania, wszyscy ocenili ją bardzo wysoko. Stwierdzili, że jest bardzo dobra, ciekawa i wciągająca oraz pięknie napisana. Jest to książka, którą warto przeczytać i polecić innym.
Wybrane opinie dotyczące książki:
„Piękna książka, wielowątkowa. Główny problem to niedosłuch bohatera i wynikające z tego problemy i zabawne sytuacje. Książka warta przeczytania – piękny styl, język, szybkie tempo akcji. Chętnie sięgnę po inne pozycje tego autora a tę polecę innym”
„Jest to historia emerytowanego uniwersyteckiego nauczyciela lingwistyki. Uwaga czytelnika skupiona na przeżyciach bohatera może być także przeżyciem czytelnika. Zawiera prawdy życia każdego człowieka. Tego typu lektura z całą pewnością jest nie tylko przyjemnością jaką daje nam czytanie”
„Ta książka pozwala zrozumieć w jaki sposób głuchota wpływa na jakość życia osoby niesłyszącej i jak tacy ludzie radzą sobie z problemem. Autor zwraca też uwagę na silne przywiązanie osób starszych do swojego mieszkania i niechęć do zmiany, nawet na lepsze”
„Wciągająca, wielowątkowa opowieść, niepozbawiona poczucia humoru pomimo poruszania trudnych życiowych tematów. Książka pisana ciekawym i bogatym językiem. Wprowadza czytelnika w świat uniwersytecki współczesnej Wielkiej Brytanii”
Druga omawiana pozycja to „Rok taty” Krzysztofa Popławskiego. Jest to rok z życia mężczyzny – samotnego ojca, który został z czterema córkami po tym gdy na czas nieokreślony wyjechała jego żona. Bohater zostaje sam i musi poradzić sobie z wychowaniem dorastających córek, prowadzeniem domu i pracą. Po pierwszym szoku postanawia odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego żona go opuściła… rozmowy z bliskimi, przemyślenia i analiza zaistniałej sytuacji uświadamiają mu, że tęskni za żoną i będzie o nią walczył.
Książka okazała się miłą lekturą, klubowiczom spodobała się ale uznali, że momentami była zbyt bajkowa.
Wybrane opinie dotyczące książki :
„Doskonały odpoczynek z interesującą lekturą – mądrą i ciekawą, napisaną ładnym polskim językiem”
„Autor przedstawia świat rodziny widziany oczyma ojca, który przez rok miał zaopiekować się czterema nastoletnimi córkami. Warto przeczytać.”
„Dla mnie bajka o ojcu i córkach, które na rok zostawiła matka. Mało istotnych problemów albo zbyt słabo zarysowane. Nie ma braku czasu, pieniędzy…”